Z jakiego materiału produkuje się lotnicze szyby?

W celach reklamowych używane bywają różnorodnego rodzaju tworzywa sztuczne. Niektóre z nich są z pozoru niezwykle do siebie podobne, ale w praktyce bardzo odróżniają się wzajemnie swoimi parametrami.

Przykładowo poliwęglan – najniższa cena na taśmy paroprzepuszczalne: https://www.rokad.pl/pl/c/Tasmy-paroprzepuszczalne/65 – i plexi.

podjazd

Autor: Shannon
Źródło: http://www.flickr.com
Obydwa są przezroczyste, jednak ten pierwszy posiada bardzo dużą udarność i odporność na uderzenia. Z tego też powodu używany jest nie tylko dla potrzeb reklamowych, lecz również jako zamiennik szyb w szklarniach. Kolejny z powyższych materiałów, a zatem płyta (nie znajdziesz taniej płyt plexi) plexi jest natomiast dość krucha, lecz jest także bardzo wytrzymała na różnego rodzaju warunki meteorologiczne, ma dobre parametry tłumienia i nie posiada skłonności do przebarwień. Jest materiałem bardzo sztywnym oraz oferowana jest w wielu barwach. Płyty pleksi charakteryzują się bardzo dużą przepuszczalnością światła (ok. 92%). Cechy takiego materiału sprawiają, że znajdują one duże zastosowanie jako elementy nośników reklamowych. Są to m.in. posiadające podświetlenie przestrzenne formy, tablice reklamowe czy ścianki stoisk targowych. W branży budowlanej z kolei płyta plexi jest używana do budowy barier akustycznych, jako oszklenia drzwi, przeszklenia poziome czy też osłony.
Reklama nie jest jednak jedyną dziedziną gospodarki, w której stosuje się ten surowiec. Plexi jest używane także przy produkcji wanien, brodzików czy też kabin do solarium lub jako obudowy łóżek. W przemyśle lotniczym pleksi służy do produkcji okien w samolotach, a w przemyśle samochodowym wykonuje się z niego tablice rejestracyjne czy też owiewki.

Co ciekawe, ten termoplast jest dopuszczony do kontaktu z żywnością, zatem jest także używany w przemyśle spożywczym. Surowiec ten jest sprzedawany np. w postaci płyt o określonych wymiarach i o grubościach np. 4 czy też 10 milimetrów.