W jaki sposób wykonać izolację fundamentów przed wilgocią oraz dlaczego trzeba to zrobić?

Wylanie fundamentów nie jest całą robotą. Trzeba je zabezpieczyć przed działaniem wilgoci oraz wody, a także przed niskimi temperaturami. Korzystniej fundamenty zabezpieczyć wcześniej, ponieważ późniejsza naprawa błędnie wybudowanego fundamentu jest bardzo droga, a zdarza się, że niewykonalna.
Gdy w fundamentach brakuje izolacji, przenika do nich zawilgocenie z terenu, zazwyczaj też woda.

Sprawia to, że fundamenty są cały czas wilgotne. A tego typu fundamenty ulegaja korozji. Niezwykle prędko niszczą się, szczególnie przez zamarzanie wody w zimie. Maleje także też ich cegła izolacyjna termiczna, wówczas szybciej ucieka przez posadzkę ciepło. Zamoczone fundamenty doprowadzają również do zawilgocenia murów na parterze budynku. Potem farba (zobacz farba tablicowa niebieska) na takich murach zacznie się łuszczyć, a następnie pojawi się pleśń i grzyby. Aby uchronić się przed groźbą zawilgocenia parteru domu, konieczne są izolacje fundamentu. Dzięki nim nawet jeżeli dojdzie do zawilgocenia ścian, woda nie będzie podciągnięta na górę.
Dachówki TEGOSOLAR

Autor: Tegola Poland Ltd

W ziemi zawsze jest wilgoć, a nawet czasami woda. Ściany fundamentowe bez zabezpieczeń, przyjmą ją jak gąbka. Z tego powodu fundamenty osłania się izolacją pionową. Robi się to od strony gruntu, a czasem też od strony wewnętrznej domu. Izolację układamy na ścianie fundamentowej bezpośrednio i w takiej sytuacji osłania się surowcem termoizolacyjnym. Często te czynności wykonuje się w odwrotnej kolejności – to także jest możliwe. Wówczas najpierw kładzie się na ściany docieplenie, potem gips, na samym finiszu dopiero wykonuje się hydroizolację. Należy wówczas powłokę hydroizolacyjne zasłonić kubełkową folią po to, aby nie była zniszczona w czasie zasypywania wykopów.

Do izolacji wertykalnej używa się papę, folię, masy bitumiczne lub zaprawy mineralne. Do wszystkich tych prac trzeba zatrudnić firmę budowlaną. Oni zrobią to prędko oraz dobrze.