Wzmacnianie gruntu – kiedy i po co?

Czasem bywa tak, że gdy chcemy zbudować dom na naszej idealnej działce trzeba najpierw wykonać wzmocnienie gruntu. Robi się to wówczas, gdy podłoże może nie wytrzymać ciężaru budynku. Powinniśmy przed rozpoczęciem budowy wykonać pomiary gruntu, by dowiedzieć się, czy budowa będzie bezpieczna i czy po kilku miesiącach nie nastąpi choćby osunięcie jednej ze ścian. Tego przecież nikt nie chce, więc nie pomijajmy takich pomiarów.

Jak wzmacniać grunt?

Zageszczenie gruntu robi się kilkoma sposobami. O wyborze metody decyduje się dopiero po sprawdzeniu szczegółowo z jakim gruntem mamy do czynienia. Szczególnie należy zwracać na to uwagę, gdy chcemy zbudować dom na pochyłym terenie. Najłatwiejszą metodą jest po prostu ubijanie. Wykorzystuje się ją najczęściej na gruncie pod lekkie konstrukcje, gdzie tego typu stabilizacja gruntów w zupełności wystarczy.

spoiwa

Autor: Spoiwex
Źródło: http://www.spoiwex.pl/

Jeżeli jednak chcemy zbudować cięższy budynek, albo na przykład zbudować drogę, w takim przypadku wykorzystywane są odmienne sposoby. Może to być na przykład iniekcja. Są to swego rodzaju „zastrzyki” które wykonuje się w grunt. W ten sposób wprowadza się środek, który stabilizuje i wzmacnia grunt. Rodzaje mieszanek również są zróżnicowane, dobierane do konkretnych wymagań.

Budowy dróg

Innych używa się w budowie domów, innych przy budowie dróg. W tym ostatnim przypadku będą to tak zwane spoiwa drogowe firmy spoiwex. Wiadomo, że droga będzie obciążana w zupełnie odmienny sposób niż budynek. Również różne rodzaje dróg są w różny sposób eksploatowane. Każdy z tych aspektów wpływa na dobór spoiwa.

Musimy zwracać uwagę na grunt, na którym chcemy zbudować jakikolwiek budynek. Nie można ignorować jego właściwości, bo jeśli to zrobimy, możemy ponieść wysoką cenę. Kiedy dom (zobacz prefabrykowane domy) będzie mocno osiadał może spowodować to naruszenie konstrukcji, pękanie ścian, w nawet po prostu zawalenie się domu, lub którejś jego części. Nie zapominajmy aby domagać się takich ekspertyz. Dobra firma wykona je bez żadnego problemu. Jeśli zachowamy wszelkie zasady bezpieczeństwa przez bardzo długie lata będziemy cieszyć się pięknym, nienaruszonym domem. Zobacz też spoiwo budowlane firmy spoiwex.