Do klejenia jakiego rodzaju powierzchni są wykorzystywane kleje polimerowe?

Przy różnego rodzaju robotach czy to produkcyjnych, czy to remontowych, wykorzystuje się klej. Mogłyby się one różnić ze względu na ich zastosowanie czy skład chemiczny.
Jeśli chodzi o podział przez wzgląd na zastosowanie, istnieją kleje stosowane do małych prac naprawczych oraz charakteryzują się one szybkim czasem łączenia.

Są one niezwykle łatwe w stosowaniu, lecz nie powinno się ich stosować jako wypełnienie opróżnionych obszarów pomiędzy powierzchniami, które mają być łączone.

To fakt, że dziś mamy dostęp do wielu informacji, więc jeśli prezentowana tematyka Cię zainteresowała i chcesz uzyskać zbliżone wiadomości na ten temat, to sięgnij po źródło tu.

Istnieją poza tym kleje używane do klejenia większych i równych powierzchni. Ich czas wiązania jest zazwyczaj trochę dłuższy niż w wypadku tych, których przeznaczeniem jest kejenie mniejszych powierzchni. Występują poza tym kleje montażowe, zatem np. pianki albo masy montażowe. Przy ich użyciu można by również kleić płaszczyzny nierówne. Zaliczają się do nich np. kamienie czy też beton. Przy pomocy tego typu klejów można by także wypełniać puste luki w łączonych materiałach. Występują również kleje, które określać można jako uniwersalne. Mogłyby być one stosowane do klejenia różnorodnego typu materiałów. Odmienne z kolei są przeznaczone konkretnie do np. metalu czy plastiku.

Szkło Pilkington Optiphon

Autor: Pilkington
Źródło: Pilkington
kejenie

Autor: BRITOP
Źródło: BRITOP
Jeżeli chcemy zastosować podział klejów przez wzgląd na skład chemiczny, należy wspomnieć o klejach cyjanoakrylowych. Wykorzystuje się je do wykonywania różnorodnych napraw, ponieważ cechują się one bardzo krótkim czasem schnięcia. Do odmiennej grupy można zaliczyć prawie bezwonne kleje (zgarnij rabat na klej d4 – www.interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe/kleje-do-drewna/chemolan-b4m) dyspersyjne. Stosuje się je przeważnie do klejenia drewna. Do naprawiania różnorodnych przedmiotów służą także kleje neoprenowe.

Co poniektóre z nich mogłyby rozpuszczać plastik. Do łączenia np. plastiku stosowane są także dwuskładnikowe kleje epoksydowe. Ich nieco łatwiejszą w wykorzystywaniu odmianą są kleje polimerowe.