Czym oraz kiedy ocieplać ściany zewnętrzne domu?

W zależności od parametrów termoizolacyjnych ścian, ich powierzchni a także rodzaju nagrzewania domu, z domku uciekać może ciepełko warte nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Dla wielu osób jest to wystarczający argument, aby rozważyć ocieplanie budynków pianką. Mnóstwo z inwestorów zastanawia się, którą izolację cieplną wybrać. Zdecydowaną większość budynków w naszym kraju ociepla się wełną mineralną czy też styropianem.

Prezentowany artykuł Ci się spodobał? To odwiedź ten link, a znajdziesz większą ilość zbliżonych tematycznie danych, które też będą fascynujące.

Obydwa materiały cechują się współmiernymi przymiotami izolacyjnymi. Nie znaczy to jednakże, iż wybór izolacji ma być dziełem przypadku, gdyż oba surowce wiele różni. Wełna mineralna będzie niepalna jak też wytrzymała na wysoką gorączkę. Charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością, jej ogromną zaletą będzie także giętkość oraz łatwość dopasowania do izolowanego miejsca. Surowiec ten nie lubi wilgotności – przy długotrwałym kontakcie z wilgocią, traci swoje właściwości izolacyjne. Styropian ( www.styro-papa.pl/pl/styropapa-spadkowa-megastyro/ ) z kolei jest leciutki, waży dziesięciokrotnie mniej niż wełna mineralna. W porównaniu do niej, atutem styropianu będzie także niska cena. Ponadto cechuje się małą nasiąkliwością i wytrzymałością na ściskanie. Jest prosty w obróbce a także montażu. Minusem styropianu będzie z kolei słaba izolacyjność akustyczna, chociaż – mimo powszechnej opinii – w dwuwarstwowych ścianach wełna nie jest pod tym względem lepsza.

ocieplanie budynków pianką

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Alternatywą dla styropianu i wełny są pianki. Przez wzgląd na dość dużą opłatę, nie zdobyły one do tej pory dużej wziętości, choć mają mnóstwo zalet.

Izolacje owe charakteryzują się bardzo małą przewodnością cieplną. Piankę cechuje dosyć dobra dźwiękochłonność, trwałość na zawilgocenie a także dobra przyczepność do fundamentu.