Podziemne zbiorniki na ścieki

Zarówno w gospodarstwie rolnym jak też zwykłym domu w miejscu, w którym nie ma dostępu do kanalizacji instalacja zbiorników czy to na ścieki czy też na wodę deszczową jest konieczna. Pytanie co jest ważne przy wyborze tego typu zbiornika, gdzie go umiejscowić w gospodarstwie i czy niezbędne jest montowanie osobnego zbiornika na deszczówkę? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Zbiorniki na deszczówkę

Ogród na wsi

Autor: Sideshow Bruce
Źródło: http://www.flickr.com

Opady charakteryzują się tym, iż występują z różnym nasileniem i ciężko z góry przewidzieć w których tygodniach wystąpi susza, a w jakich ulewy. Biorąc pod uwagę jedynie okres maj-wrzesień, średnia miesięczna ilość opadów w tym okresie wynosi 50-70 mm zależnie od części kraju. Odpowiada to średnio 60 litrom wody na metr kwadratowy, jednak trzeba pamiętać, że taki napływ może wystąpić jednorazowo przy intensywnej ulewie albo rozłoży się równomiernie na kilka dni w danym miesiącu. Biorąc pod uwagę taki opad, ilość wody możliwa do odprowadzenia z dachu o powierzchni ok. 200 m2 to ok. 12 m3.

Budowa tak dużego zbiornika (szerzej na stronie http://maragency.pl/kategoria/zbiorniki-podziemne/pehd/41) na deszczówkę to znaczny koszt i dlatego zazwyczaj nie montuje się większych niż 3-4 m3, zwłaszcza że intensywne opady mogą występować nieczęsto (adres www). W gospodarstwie rolnym można zamontować większy zbiornik ze względu na to, że ilość potrzebnej wody jest znacznie większa w związku z czym inwestycja szybciej się zwróci.

Bezodpływowe zbiorniki na ścieki

Zbiorniki bezodpływowe, kolokwialnie określane szambem, służą do składowania ścieków do czasu ich przetransportowania do lokalnej oczyszczalni. Jest to jedyne możliwe rozwiązanie tematu ścieków na obszarach, z których nawet po oczyszczeniu nie da się ich wprowadzać ani do gruntu, ani do wód powierzchniowych lub też rowów melioracyjnych. Zbiorniki na szambo można nabyć gotowe bądź też zbudować je samemu. Zdecydowanie polecany jest ten pierwszy wariant, bo choć droższy, to daje nam pewność, że szambo będzie szczelne i nie będziemy zanieczyszczać wody i gruntów na własnej działce. Najczęściej wykorzystywane są zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych bądź też żelbetu. Ze względów higienicznych zawartość zbiorników na ścieki należy usuwać raz na 10-14 dni, z tego względu pojemność zbiornika (wypróbuj zbiorniki polietylenowe na www.maragency.pl) powinna wynosić 8-10 m³.

Gdzie szukać korzystnych ofert?

Kupując zbiornik najwygodniej jest skorzystać z Internetu. Znajdziemy tam najkorzystniejsze cenowo oferty producentów różnego rodzaju zbiorników. Wszystko, co musimy zrobić, to wpisać w wyszukiwarkę właściwą frazę, bądź wejść np. na i już w kilka sekund będziemy mogli przeglądać dostępne oferty.