Budowanie domu – planowanie kolejności – od czego należy zacząć?

Zanim stanie dom, wszystkich właścicieli działki czeka przygotowanie gruntu pod jego budowę. Jak przygotowuje się teren pod budowę i kiedy można zlecić prace? Konieczne jest przeprowadzenie pewnych czynności.

budowa domu

Autor: Wolf System Sp. z o.o.
Źródło: Wolf System Sp. z o.o.
Z reguły obszar na którym ma powstać inwestycja nie jest zabezpieczony, znajdują się na nim krzewy, drzewa czy trawa, bywa, że nie posiada też podłączonych mediów. W celu by budowa (firma budowlana kraków – https://www.heliodon.pl/) domu przebiegała sprawnie i bez zakłóceń, trzeba zmienić ten stan rzeczy.

Źródło informacji – pewno musimy naszą działkę ogrodzić. Uchroni to robotników przed ewentualnymi przykrymi sytuacjami, np. wpadnięciem do wykopu. Ogrodzenie zabezpieczy także nas – inwestora. Obce osoby mają wtedy utrudniony dostęp do działki. Wówczas chronione są materiały oraz sprzęty składowane na placu budowy.

Budowa (szerzej tutaj: http://www.eogniwa.pl/) domów wymaga użycia ciężkiego sprzętu budowlanego, dlatego, aby wykonywać dalsze prace powinniśmy zapewnić właściwy dojazd na plac budowy, albowiem ciężki sprzęt musi mieć zagwarantowany bezproblemowy dojazd na plac inwestycji. Należy usztywnić wjazd przy użyciu płyt tudzież gruzu. W czasie robót, ekipy potrzebować będą prądu, wody oraz kanalizacji. Trzeba w tym wypadku postarać się o jak najszybszą dostawę tych mediów. Warto również znaleźć miejsce do przechowywania materiałów nieodpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrym pomysłem może być np. garaż z blachy ocynkowanej, który po zakończeniu budowy można sprzedać – .

budowa domu
Aby nie wejść w konflikt z prawem już na samym początku prac, należy zadbać o formalności oraz poinformować Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego o swych planach. Wszelkie roboty na działce, wolno nam rozpocząć dopiero po 7 dniach od złożenia zawiadomienia o zamiarze rozpoczęcia budowy.

Po czym wreszcie nastaje ten czas, kiedy mamy już przygotowaną działkę, wspaniały projekt domu, otrzymaliśmy pozwolenia. Czas więc na pierwszy etap budowy wymarzonego domu – roboty ziemne i fundamentowanie.