W jaki sposób należy utylizować tak zwane elektrośmieci? Jakie są regulacje, w jaki sposób zrobić to w zgodzie z prawem?

Najczęściej różnego rodzaju stary sprzęt, przykładowo agd lub spalone świetlówki wyrzucamy do śmietnika, podczas gdy takie elektrośmieci powinniśmy utylizować w odpowiedni sposób. Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku, a jest to bardzo istotne, nie tylko z powodu tego, że można za coś takiego dostać kare, jednak również dlatego, że w taki sposób chronimy środowisko.

wywóz odpadów

Autor: Taber Andrew Bain
Źródło: http://www.flickr.com
Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, jakich praca jest zależna od dopływu prądu elektrycznego, poddawane są konieczności zbierania, odzyskiwania jak również recyklingu. Znaczy to tyle, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, na przykład pralki, zmywarki lub mikrofalówki, po okresie użytkowania nie powinny być tak normalnie wrzucane do śmietnika. Powinny trafić do punktu odbioru odpadów elektrycznych, w takim miejscu zostaną poddane procesowi recyklingu albo unieszkodliwiania. Są firmy, które w tym pomagają: .

Choć ta ustawa obowiązuje w Polsce już od jakiegoś czasu, to wciąż wiele ludzi nie ma pojęcia dokładnie, w jaki sposób postępować ze starym sprzętem oświetleniowych, agd i rtv. Podczas gdy odpowiedzialność znajduje się na producentach, importerach, ale także użytkownikach. W zgodzie z prawem, producent, dystrybutor, jak również importer sprzętu jest zmuszony umieścić na opakowaniu znak przekreślonego kontenera na odpady (Utylnia), a oprócz tego dołączyć do opakowania informację dotyczącą skutków, które dla natury i zdrowia ludzi może nieść zawartość tych niebezpiecznych substancji. Jednakże, konsument ma też prawo do nieodpłatnego zostawienia w sklepie zużytego sprzętu w ramach zakupu nowego urządzenia.

Sklepy jednocześnie nie mają już nakazu, by przyjmować elektroodpady w większych ilościach, natomiast klientom często nie chce się iść do sklepu ze starym sprzętem.

Omawiany wątek Cię zainteresował? Więc odwiedź witrynę, gdyż odnajdziesz tam fascynujące dane, omawiające to zagadnienie.

Sprzęt elektroniczny ma substancje, jakie uznane są za szkodliwe. Do tego, aż 90% takich składników można jeszcze raz użyć choćby do produkowania nowych urządzeń gospodarstwa domowego, do mebli lub części do pojazdów.

Miałeś możliwość przejrzeć tutaj masę ciekawych wpisów, nieprawdaż? Równie moja strona internetowa oczekuje na Ciebie pod tym linkiem, a tam dużo detali.

Takim przetwarzaniem zużytych sprzętów trudnią się specjalne miejsca, gdzie urządzenia poddawane są procesowi odzysku oraz recyklingu. Warto o tym pamiętać, kiedy następnym razem będziemy chcieli porzucić nasz stary, niepotrzebny już nam do niczego sprzęt elektroniczny. Oddaniem go we właściwe miejsce przyczynimy się do utrzymania w czystości swojej bliskiej okolicy, a w większym kontekście również i środowiska. Może też swoim zachowaniem damy komuś dobry przykład i zmobilizujemy do identycznego działania.