Dołącz do osób sortujacych odpady! Dlaczego jest to zadanie wyjątkowo ważna dla naszego środowiska?

Coraz bardziej kładziony jest nacisk na segregację śmieci. Prócz pozytywnego wpływu na ekosystem, rozsądna segregacja odpadów ma także inne zalety Sortowanie śmieci umożliwia przyszły ich odzysk. Z jakiego powodu jest to tak istotne?

Jak dobrze sortować odpady?

kosze do segregowania odpadów

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Najłatwiej za sortowanie odpadów wziąć się od kupna koszy na dany rodzaj odpadów. Potrzebujemy mieć kosze na 3 rodzaje śmieci. Jeden na odpady „zielone” – tam będziemy umieszczać wszystko, co ulega degradacji, czyli np. resztki po roślinach – wyjątkowo użyteczny dla pań domów. Kolejny kosz powinien być na odpady (szczegółowe informacje) zmieszane. Wszystkie te, które nie są szkłem bądź plastikiem, czy nie ulegają degradacji. Dodatkowe pojemniki powinny zawierać w sobie tworzywa sztuczne i papier. Dzieląc w ten sposób odpady przyczynisz się do ochrony ekosystemu. Jest tak z powodu, że poprzez sortowanie wysypiska odpadów mogą być dłużej używane. Jest tak z tego powodu, że na wysypisko nie wędrują odpady toksyczne, np. lekarstwa.

W jaki sposób pozbyć się z mieszkania odpady, które nie nadają się do żadnego kosza

Jeśli masz w domu odpady elektroniczne, bądź lekarstwa – nie wyrzucaj umieszczając je w normalnym pojemniku na śmieci. Istnieją przedsiębiorstwa (np. Utylizacja Utylinia), które parają się bezpłatnym odbiorem elektrośmieci ze podanego miejsca. Wystarczy jedynie zadzwonić i umówić się co do terminu odbioru. Za odpady elektroniczne przyjmuje się użyte, niedziałające sprzęty elektryczne i elektroniczne, np. suszarka do ubrań czy zamrażarka. Wrzucenie elektrośmieci (zuzyte tonery do odbioru przez Happy Tree) do zwykłego śmietnika może grozić znaczną karą.

leki do utylizacji

Autor: Nina Matthews
Źródło: http://www.flickr.com

W sytuacji, kiedy pragniemy pozbyć się przeterminowanych lekarstw powinniśmy zanieść je do pobliskiej apteki. W aptece na pewno znajdziesz opakowanie do którego możesz wrzucić swoje niepotrzebne lekarstwa. Ponad to osobliwych odpadów możesz pozbyć się zanoszcząć je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK weżmie od Ciebie odpady będące m.in zużytymi oponami, akumulatorami, farbami i klejami. W niewielkich ilościach śmieci budowlane. PSZOK nie weźmie jednakże odpadów będących rezultatem prowadzenia własnej działalności gospodarczej.