Styropian, fantastyczny do izolacji termicznej, popularnie używany w budowlance

Podejmując decyzję o budowie domu, często stajemy przed dylematem wyboru technologii i materiałów, o których niewiele wiemy lub na których się absolutnie nie znamy. Budując dom pragniemy, aby ten przyniósł nam jak najwięcej zadowolenia i był jak najtańszy w eksploatacji.

termoizolacja

Autor: Baumit
Budowa domu jest poważnym zamiarem, które wiele osób rozpatruje jako inwestycję na całe życie, a często nawet podchodzi do tego w kontekście wielopokoleniowym. W związku z tym trzeba zwrócić uwagę na surowce, które gwarantują trwałość. Takie które zapewniają niewysokie nakłady na utrzymanie. Wielką paletę możliwości architektonicznych oraz wykonawstwo zarówno dla tradycyjnych, jak i nowoczesnych projektów – więcej…. Tworzywem stosowanym bardzo często w budownictwie, jest styropian. Jego niewątpliwą zaletą, jest odporność na działanie wody, pleśni, grzybów i bakterii.

Styropian jest prosty w obróbce ponieważ nie pyli, nie powoduje uczuleń i nie ma konieczności stosowania środków ochrony osobistej. Nie jest w żaden sposób szkodliwy dla zdrowia, o czym decyduje dopuszczenie go do kontaktu z żywnością. Jego fantastyczne właściwości termoizolacyjne oraz atrakcyjna cena powodują, że jest on teraz najpopularniejszym materiałem izolacyjnym na polskim rynku. Zastosowanie styropianu w budownictwie jest uniwersalne. Płyty styropianowe, stosowane są do izolacji cieplnej głównie ścian zewnętrznych budynków a także połaci dachowych, stropów, stropodachów, podłóg, posadzek oraz urządzeń cieplnych i chłodniczych. Do izolowania rur kanalizacyjnych, celem utrzymania stałej temperatury we wnętrzu rur, zarówno dodatniej jak i ujemnej używane są otuliny styropianowe. Otuliny styropianowe są lekkie, proste i stosunkowo szybkie w montowaniu.

styropian

Autor: Baumit
Mają sporą solidność oraz są wytrzymałe na działanie wody. W celu skierowania wody opadowej z dachu w kierunku rynny lub otworów spustowych, stosuje się styropianowe kształtki dachowe. Kształtki dachowe, przeznaczone są do ukierunkowywania powierzchni płaskich: tarasów, dachów i innych, takich którym pragniemy nadać spadek czy odpowiednie pochylenie – [link]. Mogą to być kształtki dachowe ze skosem jednostronnym, dwukierunkowym, korytkowe ze spadkiem do jednego miejsca itp. Wykorzystanie takiego rozwiązania, jest dużo tańsze niż chociażby wykonanie pochylenia na konstrukcji połaci dachowej, dlatego, że styropian jest tworzywem lekkim, znacznie ograniczającym ciężar dachu, a części styropianowe są łatwe i stosunkowo szybkie w montażu.