Instalacja wod-kan – z jakich tworzyw?

Instalacja wodno-kanalizacyjna może być zrobiona z najróżniejszych materiałów, a każde dane rozwiązanie różni się nieco od pozostałych. Najważniejszą kwestią jest oczywiście dbałość, aby była ona wykonana starannie i zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Podstawowe kwestie
Każda firma, która zajmuje się się montowaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej może ustalić własne preferencje co do wyboru materiału i nie dziwi to – w końcu najlepiej jest pracować z użyciem tych surowców, które są nam znane. W momencie, gdy zdecydujemy, że w naszym domu instalacja ma być zrobiona z innych materiałów niż te uwzględnione w projekcie, trzeba pamiętać o przeliczeniu średnicy przewodów na równoważne. W ten sposób średnice wewnętrzne nie ulegną zmianie, mimo że modyfikacji ulegną parametry zewnętrzne. Warto także kupować rurki od jednego producenta, żeby mieć pewność, że będą one do siebie pasować.

Jeśli chcesz poznać dokładniej dane na omawiany temat, to sprawdź w tym miejscu przydatne wpisy (https://www.artimbo.pl/panele-ogrodzeniowe,g60.html), zawierające uzupełniające newsy.

Jeśli zatem decydujemy się na rurki firmy Yuken , nie należy sięgać po kształtki Alfogamma i na odwrót. Tym sposobem unikniemy kłopotów z dopasowaniem wszystkich elementów instalacji.

rury

Autor: TECE Sp. z o.o.
Źródło: http://www.tece.pl/index.php?action=product&category=1
Miedź czy PVC?
Bardzo często o wyborze tworzyw decyduje ich cena. Na przykład, decydując się na instalację z tworzywa sztucznego całkowity jej koszt podnosi cena kształtek, natomiast w przypadku instalacji miedzianej więcej zapłacimy za wykonawstwo. Istnieje rzecz jasna parę rozwiązań. Wymieniona już miedź jest dość często używana jako surowiec instalacji wody ciepłej, jak i zimnej, jednak jest ona mało odporna na korozję. Tego rodzaju problemu unikniemy wybierając instalację z użyciem tworzywa sztucznego, które w zależności od rodzajów może zarazem posłużyć w instalacji wody ciepłej, jak i zimnej. Trzeba jednak pamiętać, żeby montować je w odpowiednich warunkach, ponieważ w niskiej temperaturze rury wyprodukowane z PVC stają się kruche.
O czym pamiętać?

Bez względu, czy wybieramy instalację z miedzi czy też z tworzywa sztucznego, trzeba zadbać, by poszczególne elementy wyprodukowane były z jak najlepszej jakości materiałów sprawdzonych firm, jak np. Alfogamma czy też Yuken – . Poza tym warto poszukać fachowców, którzy mają większe doświadczenie w wykonywaniu instalacji z wybranych przez nas materiałów.