Opóźniony lot, istnieją odszkodowania lotnicze

W Polsce przyzwyczailiśmy się do tego, że pociągi się spóźniają i zdarza się, że nawet 2 albo 3 godziny i jakoś mało ludzi kwapi się do tego, żeby PKP dało pasażerom jakiekolwiek odszkodowanie. Jednak, gdy mówimy o opóźniony locie, to często wiele osób chce odszkodowania.

Pasażerowie oczekują zadośćuczynienia w zamian za swój zmarnowany czas. Każdy opóźniony lot to straty liczone w bardzo dużych sumach. Dlatego przewoźnicy robią wszystko, żeby wszystko było sprawne i nie było opóźnień. Jeżeli opóźnienie nie wynika z tego, że przewoźnik nad czymś nie zapanował, a z powodu warunków pogodowy jakiś lot opóźnia się, to nie mamy prawa chcieć odszkodowania, za spóźnienie lotu. Bo wiadomo jest, że najważniejsze jest bezpieczeństwo pasażerów jak również bezpieczeństwo załogi. Nikt nie będzie ryzykował życia, bo żeby lot się odbył muszą być określone warunki pogodowe. Tak, więc kiedy lot jest opóźniony albo zostaje odwołany i przełożony na inną datę, to słyszymy informacje związane z przyczyną zaistniałej sytuacji – .

Odszkodowanie za lot

Samolot

Autor: Angelo DeSantis
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieją pasażerowie, którzy nie wiedzą wielu rzeczy i to nieistotne czy chodzi o pasażera pociągu czy o chodzi pasażera samolotu. Jednak nim zaczniemy podróż warto, chociaż trochę zapoznać się z istniejącymi zasadami w danym środku komunikacji. Gdy weźmiemy pod uwagę samolot, to trzeba pamiętać, że na lotnisku trzeba zjawić się z pewnym wyprzedzeniem inaczej można mieć kłopot by dostać się do samolotu (sprawdź). Zdarza się, że lot przekładany jest z powodu warunków atmosferycznych i w takiej sytuacji bywa, że trzeba czekać kilka godzin (zobacz czy po wychowawczym mozna isc na kuroniowke) na lotnisku, a zdarza się, że trzeba pojawić się na lotnisku następnego dnia.

W tego typu sytuacji odszkodowanie lotnicze nie będą wypłacone, bo przewoźnik nie może wpłynąć na pogodę. Jednak, jeśli to z winy przewoźnika lot jest przekładany, to niedoszli pasażerowie muszą dostać po pewnym czasie, oczekiwania na lotnisku, coś do picia i jedzenia, a bywa, że i muszą zostać im zapewnione miejsca na przenocowanie.

Jednak, jeśli w związku ze spóźnieniem lotniczym tracimy jakiś intratny kontrakt, wtedy często zgłaszamy się o odszkodowanie lotnicze, bo posiadamy prawo do starania się o tego typu świadczenie. Wszystko jest rozpatrywane i w zależności od decyzji dostajemy pieniądze lub zdarza się, że voucher na loty daną linią na wybranej trasie.