Gazowa skrzynka – jak wyselekcjonować? Która najlepsza?

Odpowiednio wykonana gazowa instalacja jest gwarantem nie tylko regularnego przesyłu energii, lecz też naszego bezpieczeństwa. Wszystko to sprawia, że w trakcie jej budowy należy trzymać się uznanych zasad.

To samo się tyczy skrzynki gazowej, która musi zostać przez nas wybrana po uwzględnieniu paru zasadniczych kwestii. Skrzynka gazowa jest bardzo istotnym elementem całej instalacji. Odnajdziemy w niej między innymi gazomierz, reduktor ciśnienia (w poniektórych przypadkach jest on instalowany na zewnątrz skrzynki) a także zawór główny. W tym miejscu możemy poruszyć wymagania tyczące się budowy tych części, a w szczególności zaworu. To on doprowadza gaz do odbiorców, z tej przyczyny powinien być w odpowiedni sposób chroniony.
wzór

Autor: Waag Society
Źródło: http://www.flickr.com

Nadzwyczaj ważne jest jego umiejscowienie. Dystans zaworu od pułapu terenu, drzwi oraz okien (przejrzyj naszą propozycję -> okna veka) musi wynosić co najmniej pół metra, choć rekomenduje się podwojenie owej wartości. Uwagę zwrócić warto również na surowiec, z którego został wykonany – powinien to być brąz lub mosiądz. Jeśli idzie o reduktor, stosowany jest on do redukcji ciśnienia do poziomu mniej więcej 5 kPa, dzięki czemu możliwe staje się użycie gazu do obsługi przyrządów znajdujących się w naszym budynku. W jego przypadku najważniejsze jest to, aby został zamontowany w sposób stabilny. Gdy decydujemy się na montaż gazomierza poza skrzynką, powinniśmy zatroszczyć się o należytą wentylację.

Dlatego montuje się go w specjalnym szybie z wentylacyjnym systemem bądź w odrębnym wnętrzu, w jakim znajduje się kratka wentylacyjna. W takowej sytuacji trzeba zadbać o to, aby został on zainstalowany w odległości blisko metra od najbliższych przyrządów gazowych.