Główny sprzęt bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie trwania prac budowlanych bądź remontowych

Jak powszechnie wiadomo, przystępując do budowy domu, inwestor jest zobowiązany do zachowania zasad bezpieczeństwa na placu budowy i w bezpośrednim otoczeniu. Tyle ustalają przepisy , praktyczne rozwiązania zależą oczywiście od wariantu i wielkości realizowanych prac.

Białe rękawiczki

Autor: peter
Źródło: http://www.flickr.com

Inaczej będzie to wyglądać w wypadku robót remontowych a inne metody zachowania bezpieczeństwa będą obowiązywać podczas gdy wznosimy domek od podstaw lub pracujemy na dużej wysokości.

Bez względu jednak od zakresu realizowanych prac można powiedzieć, iż są akcesoria stosowane w tymże celu od zawżdy, mam w tej chwili na myśli rękawice budowlane Wybór tego typu wyrobów jest niezmiernibudowlane (ja choćby stabilizacja gruntu). Najbardziej rozpowszechnione są drelichowe rękawice budowlane. Można jednak nabyć bardziej ekskluzywne modele, określone do konkretnych prac, na przykład rękawice budowlane (pokaż szczegóły) odporne na przecięcia lub rękawice budowlane przeciwwstrząsowe, ochraniające stawy pracownika, wykorzystywane przy pracach z użyciem różnych maszyn powodujących silne drgania.

Oczywiście nie tylko budowlańcy potrzebują ochraniać swe dłonie.

Rękawica budowlańca

Autor: Mike Linksvayer
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejną grupą zawodową są monterzy rozmaitego typu urządzeń, na przykład montujący przewody oraz urządzenia informatyczne. Rękawice monterskie muszą być przede wszystkim wygodne, dobrze przylegać do dłoni, muszą umożliwiać wygodne obsługiwanie narzędzi oraz nie blokować zmysłu dotyku. Podobne rękawice monterskie (więcej zobaczysz tutaj) można z powodzeniem spożytkować także w drobnych pracach ogrodniczych, dla przykładu do robót przy przycinaniu drzew owocowych bądź krzewów ozdobnych i pozostałych prac ogrodowych.

Oczywiście rękawice monterskie i rękawice budowlane nie kończą tematu rękawic ochronnych. Wersji i rodzai jest prawie tyle ile prac które musimy zrealizować rękoma przy czym możemy ręce narazić na uraz bądź to mechaniczny czy chemiczny. Istotne jest aby sami robotnicy posiadali wiedzę o nieodzowności przestrzegania przepisów BHP. Niestety, nie zawsze poważnie traktujemy owe zasady, nierzadko nawet instruktaże z tejże problematyki traktowane są po macoszemu i to nie wyłącznie przez samych pracowników, ale też przez właścicieli zakładów pracy.