Jakie mamy typy nawierzchni? Czym się powinny odznaczać? O czym pamiętać w tej dziedzinie?

Pośród ciągów komunikacyjnych można wyróżnić drogi jezdne, jedno-piesze, pisze, ale i parkingi albo place. Możemy je rozróżnić na podstawie funkcji, budowy lub też użytych surowców. Drogi są niesamowicie ważnymi elementami terenów zieleni. Dobrze zaprojektowany ciąg komunikacyjny będzie decydował o wartości i funkcjonalności obszarów zieleni, kosztach utrzymania albo estetyce. Drogi muszą łączyć ze sobą miejsca najbardziej uczęszczane, po jak najkrótszej linii. Lekkie łuki dróg są ładne, mają urok, do tego nie wydłużają trasy. Jednakże przesada w tej kwestii widoczna jest pod postacią wydeptanych poboczy i trawników.

żwir w ogrodzie

Autor: Herry Lawford
Źródło: http://www.flickr.com

Ze względów bezpieczeństwa powinno się wydzielić ruch pieszych jak kołowy. Tam, gdzie jest średnio intensywny ruch kołowy możemy zastosować drogi pieszo-jezdny, w ten sposób nie będzie powiększona nawierzchnia utwardzona na osiedlach. Jakie mamy typy nawierzchni? Po pierwsze nawierzchnia – (tartan) drogowa, to znaczy warstwa jaka jest wystawiona na bezpośrednie działania użytkowników – pieszych jak i pojazdów. Wybranie nawierzchni, czy są to nawierzchnie parkowe, jakie jak sama nazwa mówi występują w miejscach, gdzie panuje tylko ruch pieszy lub nawierzchnia żwirowa, czyli najlepsza, jak chcemy użyć ją do ścieżki wokół domu, jest więc zależny od materiału, z jakiego ma być zrobiona, przeznaczenia jak również sposobu użytkowania drogi. Ważne będą też takie cechy, jak intensywność ruchu, jakość podłoża czy warunki klimatyczne. Nawierzchnie muszą pełnić swoje funkcje przez okrągły rok, przy jak najmniejszym poziomie odkształcania oraz deformowania się pod wpływem czynników atmosferycznych. Nawierzchnie muszą być w ten sposób dobrane, żeby ich użytkowanie nie powodowało zmniejszenia ich wartości estetycznych, nie naruszało konstrukcji i nie powodowało uszkodzeń.

nawierzchnia

Źródło: pixabay.com

Warunkiem bezpiecznego poruszania się po nawierzchniach jest więc ich gładkość, nie śliskość. Z tego też powodu nawierzchni nie powinny tworzyć twarde, za mocno oszlifowane kamienie. Do innych czynników, jakie powodują śliskość nawierzchni (ciekawe nawierzchnie na place zabaw: http://interchemol.com.pl/produkty/nawierzchnie-poliuretanowe/na-place-zabaw) zaliczać można wodę, śnieg, gołoledź czy piasek. Dbając o wygodę używania dróg należy również unikać nadmiernych pochyłości, wybrzuszeń oraz wklęsłości. Dopuszczalne spadki, jakie mogą występować powstają na wypadek konieczności odprowadzania wód opadowych i nieznacznej różnicy poziomów. Jeśli chodzi o surowce do nawierzchni, jakie wykorzystujemy na przykład w naszym ogrodzie, to całkiem łatwo zaopatrzyć się w niezbędne elementy, w sklepach budowlanych, gdzie dostaniemy inne konieczne pomoce, przykładowo klej do drewna.