Czym się cechują współcześnie produkowane laminaty, jakie są najczęściej używane odmiany tego materiału.

Nowoczesne materiały często sięgają po rozwiązania wzięte z natury. Jako przykład może tu służyć drewno, jakie jest niezwykle często wykorzystywanym materiałem. Jednak niewiele osób wie, że tak naprawdę drewno jest typowym laminatem, w jakim celulozowe włókna, wytrzymałe ale giętkie są wiązane przez substancję zwaną ligniną. I tego typu konstrukcja, wypożyczona z natury, jest obecnie bardzo popularna w wielu różnych przeznaczeniach.

wykończenie laminatem

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Laminaty to inaczej kompozyty, składające się ze złączenia dwóch materiałów o różnych parametrach mechanicznych i wytrzymałościowych. Laminaty układane są warstwami, na przemian składnik wzmacniający oraz wypełnienie – (odnośnik do serwisu), nazywane też lepiszczem. Rodzaj ułożenia tych warstwa będzie odmienny w zależności od typu laminatu, lecz przeważnie będą one posiadać taką budowę, że laminat po jednej stronie będzie miał sporą wytrzymałość, a z drugiej znacznie mniejszą. Ale poza klasycznymi laminatami można ich spotkać dużo więcej innych rodzajów, których struktura ulega znacznym modyfikacjom w zależności od potrzeb – jak używać laminatów?.

obróbka za pomocą laminatu

Autor: Dale Simonson
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo dużą zaletą materiałów tego typu jest znacznie większa odporność mechaniczna, przy równocześnie mniejsze masie. Dzięki temu laminaty znacznie lepiej będą się sprawdzać w wielu sytuacjach od materiałów jednorodnych, a przez mniejszą masę będą również znacznie tańsze w zastosowaniu. Obecnie najczęściej występują w trzech rodzajach, choć oczywiście będzie ich znacznie więcej. Najbardziej popularne są laminaty poliestrowo-szklane. Wykorzystuje się w nich maty szklane albo tkaniny, a wypełnienie stanowi żywica (super żywice na formy do termoformowania: www.odlew.com.pl/oferta-ebalta/zywice-szybkie-bez-wypelniacza-2) poliestrowa. Jeśli zamiast wymienionej wcześniej żywicy użyje się epoksydowe materiały, to otrzyma się kolejny rodzaj laminatu. Jednak z powodu rozmaitych problemów natury technicznej nie są one bardzo rozpowszechnione. Ostatnim z popularnych rodzajów tego rodzaju materiałów będą laminaty które wykorzystują włókna węglowe. Są one niezwykle wytrzymałe, sztywne i lekkie, lecz jednak ich dużą wadą będzie niezbyt duża wytrzymałość na gwałtowniejsze uderzenia i czynniki mechaniczne.