Jakich mamy wytwórców sprężyn w kraju

Sprężyny pojawiają się bardzo powszechnie w praktycznie każdym przyrządzie używanym w gospodarstwie domowym – od zegarów po kanapy czy urządzenia kuchenne. Powszechnie wykorzystuje się je także w motoryzacji i urządzeniach przemysłowych.

Mała sprężynka stalowa

Autor: liebeslakritze
Źródło: http://www.flickr.com

Produkcja tych elementów odbywa się w profesjonalnych fabrykach będących zwykle firmami podległymi pod hutę metali. Zapewnia to niewielki koszt uzyskania tworzyw do produkcji, jak również wysoką jakość i pożądane cechy fizyczne tworzyw. Sama produkcja sprężyn jest zjawiskiem bardzo prostym, wymagającym jednak dokładności i właściwych maszyn produkcyjnych. Koszt wytworzenia produktu finalnego jest jednak na tyle nieduży, szczególnie gdy produkcja ma miejsce w sąsiedztwie huty metali, że jest to proces przynoszący duże zyski.

Wytwórcy w Polsce

W Polsce produkcja sprężyn ma miejsce w paru dużych miastach, położonych zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie punktu wydobywania surowca podstawowego,

Metalowa sprężyna

Autor: taymtaym
Źródło: http://www.flickr.com

którym jest stal.

Czy masz wątpliwości odnośnie do opisywanej tematyki? Jeżeli tak, to kliknij tu i poznaj informacje (https://mtproject.pl/inwestycja/wilkszyn/) na prezentowane zagadnienie – na pewno okażą się one bardzo ciekawe.

Duże ośrodki w kontekście produkcji położone są więc przykładowo na Śląsku. Producent sprężyn (przedsiębiorstwo produkujące sprężyny) wyrabia je zwykle na zamówienie jednostkowej firmy specjalizującej się w produkcji urządzeń z zastosowaniem sprężyn. Elementy te są pakowane w pudełka zawierające (w zależności od wielkości sprężyny) od kilku do kilku tysięcy sztuk produktu i transportowane do klienta na paletach zawierających kilka do kilkudziesięciu tego rodzaju pudełek.

Zainteresował Cię artykuł?! Napisaliśmy wyjątkowo dla ciebie ważne porady, więc zobacz szczegółowy tekst na ten temat!

Palety są ładowane na ciężarówki, które pozwalają przewieźć do kilkudziesięciu tak załadowanych palet. Umożliwia to zminimalizowanie kosztów przewożenia towaru.

Handel detaliczny
Sprężyny można kupić również w ilości detalicznej, zwykle w wielkich sklepach z materiałami budowlanymi. Prywatni majsterkowicze mogą wykorzystać sprężyny w wielu konstrukcjach. Sprzedaje się je zazwyczaj w formie części zapasowych, z uwagi bowiem na to, że są to elementy mechaniczne, sprężyny zmieniają po czasie swoje właściwości a w ekstremalnych przypadkach ulegają zużyciu lub zniszczeniu. Ceny sprężyn wahają się zależnie od ich rodzaju i wielkości – najdroższe są wielkie sprężyny, wykorzystywane na przykład w amortyzatorach. Mniejsze sprężyny nabywane są na wagę, tego rodzaju sprężyny stosuje się w wielu urządzeniach domowych – od zegarów po piloty do telewizorów.