Najważniejsze parametry kominów przemysłowych, sposoby ich budowania i wykorzystanie w zakładach przemysłowych.

Większość osób na pewno nie raz widziała ogromne kominy gdzieś przy fabrykach, nad jakimi się unosiły duże ilości dymu. Kominy takie zobaczyć się da w niejednym miejscu, zwłaszcza na terenach przemysłowych, przy fabrykach czy elektrociepłowniach.

Fabryka

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com
Jedne mają szerokie podstawy, są grube i raczej niskie, takie są przeważnie wykorzystywane jako chłodnice. Inne z kolei wznoszą się nawet ponad sto metrów nad ziemią, są wysokie i strzeliste.

Nie wahaj się – najnowszy materiał (https://www.dkrm.com.pl/elewacje-fasady) już jest zamieszczony na naszej podstronie. Kliknij w podany link i wówczas znajdziesz wiele dopełniających informacji na temat tego inspirującego zagadnienia.

Często migają na nich czerwone lampki, które mają za zadanie informować pilotów o tym, że taki wysoki obiekt jest na ich drodze. Jednak mimo że większość ludzi mogła je zobaczyć, to w praktyce niewielu z nich wie, jak dokładnie się je projektuje i jak są zrobione. Ludzie widzą tylko wystającą nad powierzchnię ich część i wylatujący dym, ale tego co jest wewnątrz komina, podstawy i układu doprowadzającego już nie. A w rzeczywistości ta wystająca część to tylko jeden z kilku ważnych elementów ogólnej kominowej instalacji do wypuszczania spalin.

Te największe kominy znane są wielu ludziom, ale tak naprawdę wszystkich mniejszych i większych kominów jest bardzo dużo. Generalnie ich podstawowym zadaniem jest wypuszczanie spalin, dymu lub powietrza do atmosfery. Czasami wykorzystywane są przy wentylacji i wietrzeniu hal i dużych pomieszczeń, a ich podstawowe wykorzystanie jest w przemysłach energetycznym, metalurgicznym i hutniczym. Kominy przemysłowe mają bardzo różnorodną budowę, zależnie od przeznaczenia i wysokości mają jeden lub kilka roboczych kominowych przewodów.

Nie nie jesteś pewien, czy proponowany artykuł jest tym, czego poszukujesz? Odpowiedź to: tak – ponieważ te praktyczne informacje zawierają ważne dane. Wejdź tu oraz sprawdź sam.

Bardzo różnorodne są też materiały, z których się je wykonuje. Do niedawna najpopularniejsze były kominy wykonane z ceramiki i żelbetonu, lecz coraz chętniej projektuje i realizuje się obiekty wykonane ze stali czy sztucznego tworzywa. Bardzo ważnym etapem realizacji komina będzie jego projekt – to wtedy liczy się niezbędne wymiary, czyli przekrój oraz wysokość. Komin musi być tak zaprojektowany, aby odprowadzał wszystkie spaliny, a równocześnie dostarczał niezbędne do spalania powietrze.