W jaki sposób tworzy się projekt przytulnego i funkcjonalnego domu?

Nieomal każdy z nas marzy o własnych czterech kątach, gdzie będzie mógł spokojnie żyć. Nieistotne, czy będzie to mieszkanie w bloku, wytwornym apartamencie bądź też tradycyjny domek jednorodzinny, do budowy konieczny jest odpowiedni plan.

Każdy projekt domu musi być dokładnie przemyślany i dopieszczony w każdym detalu. Aby móc wybudować przykładowo własny jednorodzinny dom, należy najpierw spełnić mnóstwo warunków, które stawia nam przede wszystkim rodzime prawo. Przede wszystkim, każdy budynek mieszkalny przed wybudowaniem musi mieć plan. Tego typu projekt domu to nie wyłącznie opis architektoniczny. W tym dokumencie musi się też znaleźć plan zagospodarowania terenu, gdzie dom będzie stworzony. Na mapie powinny zostać rozrysowane wszystkie inne budynki – te wybudowane i będące w planach. Część opisująca zagospodarowanie terenu ma dwie cząstki – graficzną oraz opisową.

W jaki sposób uzyskać projekt (zobacz wzory schodów drewnianych) domu? Nie jest to nic zawiłego. Trzeba wybrać się do architekta, który zrobi go za nas. Wolno też zdobyć gotowe wzory domów i usiłować przystosować go do naszej działki. Obydwie taktyki posiadają swoje negatywne strony i zalety. Oryginalny projekt od specjalisty jest rysowany od początku i dopasowany do własnych wymagań. Jednak trzeba pamiętać, że to kosztuje znacznie więcej niż projekt gotowy. Z kolei gotowy plan przypomina ubranie zakupione w sklepie – dostosowane do wymagań ogółu, nie uwzględnia osobistych potrzeb. Jednakże jego cena jest o wiele niższa.

Kliknij tutaj

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com

|

Zobacz więcej

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com

Projekt domu powinien zawierać szkic fundamentów oraz każdego piętra, piwnicy, a także dachu (zobacz projekty domów). Wykonany jest w pasującej skali. Dodatkiem jest część pisemna, gdzie znajdują się sprawy techniczne, przykładowo proponowane materiały do budowy.

Po właściwym dopasowaniu projektu, sporządzeniu go w dużej liczbie kopii (minimum czterech), otrzymaniu oświadczenia inwestora (przeważnie nas samych) i oświadczenia, że osoba tworząca projekt jest członkiem odpowiedniej izby samorządu zawodowego, komplet dokumentów należy zostawić w urzędzie. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, wolno rozpocząć tworzenie swojego domu marzeń.