Elektryczne ogrzewanie – dlaczego opłaca się je zastosować w naszym domu?

Ogrzewanie przy użyciu kotła elektrycznego ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Pierwsze z tych ugrupowań mówi nam, że prąd jest wyjątkowo drogi, jak również dość niepewny przez wzgląd na dość częste przerwy w jego dostawie. Druga natomiast akcentuje jego przyjazny dla środowiska charakter. Która grupa ma zatem rację? Czy opłaca się wybrać to źródło ogrzewania?

ciepłomierz

Autor: haru__q
Źródło: http://www.flickr.com

Kotły elektryczne cechują się w głównej mierze łatwym i wygodnym użytkowaniem, przeciwnie do kotłów na stałe paliwa, które zmuszają nas do całodobowej obsługi. Tutaj cały proces jest całkowicie zautomatyzowany i trzeba wyłącznie przesunąć pokrętło na właściwe ustawienie, by uzyskać ciepło w naszym domu. Elektryczne kotły i wyposażenie kotłowni są także dużo tańsze niż ich węglowe czy gazowe modele – wejdź. Kotłownia sama w sobie nie jest w gruncie rzeczy potrzebna – elektryczny kocioł nie potrzebuje przyłącza gazowego ani ciągu kominowego, przez co montowanie go w osobnym pokoju nie jest konieczne. Warto również zwrócić uwagę na wizualny aspekt ogrzewania. Elektryczne kotły nie zajmują dużo miejsca i prezentują się wyjątkowo nowocześnie – więcej na . KotłyKotły – okazje na kotły wodne – i wyposażenie kotłowni na stałe paliwa zajmują dużo przestrzeni, przez co zupełnie nie pasują do domów utrzymanych w klimatach nowoczesnego budownictwa.

Przeciwnicy tego sposobu ogrzewania twierdzą, że kotły elektryczne pobierają dużo energii elektrycznej, a przez to mogą generować wysokie koszty eksploatacyjne. W rzeczywistości jest jednakże zupełnie odwrotnie. Wystarczy tylko kupić wysokiej jakości kocioł oraz wykorzystać odpowiednią taryfę elektryczną, aby cieszyć ciepłem w naszym domu, bez obawy o wysokie koszty użytkowania prądu. Są one równie bardziej ekologiczne – nie mają niekorzystnego wpływu na naturalne środowisko, w przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe czy gazowych. Ważny jest również fakt, że kotły kotły wodne elektryczne są znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu, gdyż nie emitują trującego tlenku węgla, ani nie stwarzają ryzyka wypływu gazu. Koszty ich naprawy także są dużo korzystniejsze niż w wypadku ogrzewania węglowego lub gazowego, co sprawia, że możemy je użytkować przez znacznie dłuższy czas.