Jak niskim kosztem zbudować funkcjonalny dom? Projekty małych domów sprawdzonym rozwiązaniem

Obecne rodziny nie chcą wielkopowierzchniowych domów, które do tego są często nieopłacalne w użytkowaniu. Dzisiejsze rodziny interesuje funkcjonalizm i oszczędność. Obecne budownictwo oraz nowoczesne technologie pozwalają obecnie spełnić te potrzeby.

kontynuuj

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Dawniej domy były budowane dla rodzin wielopokoleniowych. Dziś rodzina liczy zazwyczaj 3-5 osób, dlatego też projekty domów znacząco odchodzą od tych sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. W obecnych czasach mało kto buduje dom wielkości np. 300metrów kwadratowych. Obecnie nie potrzeba nam długich korytarzy prowadzących do czterech albo pięciu sypialni, bo współczesna rodzina nie liczy już czworo czy więcej dzieci, a najczęściej jedno lub dwójkę. Dzisiaj wybiera się niskie zabudowy, częściej parter z poddaszem, z maksymalnie trzema pokojami. Ważne jest przy tym, aby było funkcjonalnie i niedrogo w użytkowaniu. Stąd też nowoczesne budownictwo coraz bardziej decyduje się na projekty małych domów.

Projekty tego typu zakładają zwykle powierzchnię wielkości od 100 do 150m2, na której mieszczą się: kuchnia z jadalnią, salon oraz pokój z łazienką (zwykle przeznaczony dla gości, oraz – w górnej części domu, tzw. część sypialniana, w której znajdują się 2-3 pomieszczenia do spania i większa łazienka stworzona dla domowników. W przeciwieństwie do starszych projektów, obecne projekty małych domów podobne są do projektów mieszkaniowych w blokach i zakładają sypialnie wielkości 10-12m2. Większe powierzchnie tyczą się często salonu i kuchni, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu odpoczywając i wspólnie się bawiąc. Dzięki takiej optymalizacji powierzchni wnętrz i odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń jesteśmy w stanie znacznie oszczędzić na ogrzewaniu domu, a także – co ważne szczególnie dla pań – na porządkach. Oprócz niższych kosztów utrzymania projekty małych domów pozwalają także znacząco zaoszczędzić na budowie samego domu. Wiadome – mniejsza powierzchnia to niższy koszt wykonania. Zastosowanie do tego innowacyjnych rozwiązań technologicznych pomaga przy tym dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania i zużycia wody. A takich rozwiązań jest trochu, jak np. pompy ciepła, kolektory słoneczne, no i najprostsze – oświetlenie LED. Wbrew pozorom, koszt zakupu żarówek LED nie jest już drogim wydatkiem, a ich opłacalność odczujemy już po pierwszym rachunku za prąd.

Zakup nowoczesnego projektu domu pozwala znacząco zmniejszyć koszty budowy domu. Zastosowanie nowoczesnych technologii przy budowie domu pomoże dodatkowo zmniejszyć koszty jego utrzymania. W efekcie może się okazać, że budowa i utrzymanie domu wcale nie są dużo większe od mieszkania w bloku.

Wejdź na ten odnośnik i przeczytaj więcej wskazówek tutaj (http://www.effector.com.pl/pl/szczotkowanie/) odnoszących się do rozważanej w tym artykule kwestii. Te rady bez wątpienia również na długi czas pozostaną w Twej głowie.

A o wiele wygodniejsze.