Z jakimi sprawami należy liczyć się gdy mowa o wyborze pomiędzy inwestowaniem w szambo a w przydomową oczyszczalnię ścieków?

W czasie budowy domu trzeba pomyśleć jak będziemy odprowadzać ścieki. Gdy istnieje kanalizacja, do jakiej można się podłączyć to nie ma z takimi rzeczami problemu. Natomiast jeśli nie, to trzeba zdecydować się szambo lub też budowę przydomowej oczyszczalni nieczystości.

zbiorniki z polietylenu

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com
Jak przedstawiają się są zalety tego typu rozwiązań?
Co istotne musimy dowiedzieć się, jakie rozwiązanie jest możliwe do wykonania na naszej działce. Gdy jest tam już sieć kanalizacyjna to jest obowiązek się do niej podłączyć. Nie można w takiej sytuacji zdecydować się na osobną inwestycję. Natomiast nie w każdym miejscu można wybudować szambo lub oczyszczalnię przez wzgląd na niekorzystne parametry gruntowo – wodne. Trzeba to także sprawdzić z planem zagospodarowania przestrzennego. Określa on ważne wytyczne względem ochrony środowiska, jakie mogą sprawić, iż wykonać konkretną inwestycję można tylko pod pewnymi warunkami. Jakie warunki gruntowe powinny występować, by móc wybudować oczyszczalnie biologiczne ekologiczne albo przydomową oczyszczalnię?
geodezja

Autor: Rintal Polska
Źródło: Rintal Polska
szamba ekologiczne

Autor: KOMUnews
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli chodzi o budowę szamba to jest to duży szczelny pojemnik, z tego względu nie ma szczególnie ciężkich wytycznych, jak chodzi o grunt. Ma to natomiast znaczenie, jak chodzi o użyty zbiornik. Tam, gdzie wody gruntowe są wysoko trzeba założyć zbiornik ciężki, na przykład betonowy. Nie będzie od podnosił się ku górze gdy będzie pusty. Z kolei w miejscach, gdzie takich problemów z posadowieniem nie ma, sprawdzić mogą się świetnie zbiorniki z polietylenu. Jak mowa o oczyszczalniach, tutaj już grunt ma spore znaczenie – najlepsze zbiorniki z polietylenu. Poziom wody gruntowej bowiem musi znajdować się minimum 1,5 metra poniżej miejsca z drenem. Najlepiej by grunt był piaskowy albo gliniasto-piaszczysty.
Kiedy mowa o kosztach to zbudowanie szamba mniej kosztuje niż zrobienie oczyszczalni przydomowej. Jednak koszty użytkowania mocno się między sobą różnią z korzyścią dla oczyszczalni. Koszt wywożenia szamba jest całkiem spory. Pomimo początkowych większych nakładów, później inwestycja jest tańsza w utrzymaniu z tego względu zwraca się już po paru latach. Wciąż większa ilość ludzi wybiera oczyszczalnie przydomową – ekstra źródła

Z kolekanalizacji – strona wwwku oczyszczalni nie ma tego typu regulacji, które nakazywałyby przymusowe podłączenie domu do kanalizacji. Jak widać dobrze jest mieś świadomość istnienia takich kwestii, nim wybierzemy jedną albo drugą metodę na problem ścieków.