Nowoczesne narzędzia wykorzystywane w obecnym budownictwie czyli plusy programów do projektowania żelbetonowych konstrukcji.

Nowoczesne budownictwo opiera się obecnie o dwa podstawowe rodzaje materiałów, czyli stal i beton. Beton jest bardzo twardym materiałem, ale jego zasadniczą wagą jest znaczna kruchość, właśnie przez nią samodzielnie nie będzie miał zbyt wielu zastosowań. Lecz włożenie do niego drutów albo prętów ze stali bardzo zmienia jego charakterystykę – stal w tym zestawie gwarantuje odpowiednią elastyczność i wytrzymałość, dzięki czemu elementy zrobione tym sposobem są niezwykle bezpieczne i trwałe.

odwiedź witrynę

Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
Zbrojenia najczęściej wykonuje się z drutów, prętów lub siatki, wszystko będzie zależeć od przeznaczenia danego elementu. Pręty posiadają specjalne żeberka na swojej powierzchni, dzięki czemu płynny beton (kliknij po szczegóły) lepiej do nich przylega. Najczęściej żelbetonowe konstrukcje robi się w taki sposób, że z drutów robione jest zbrojenie, poszczególne druty są ze sobą zespawane lub związane. Później taką konstrukcję trzeba zalać płynnym betonem mającym odpowiednie parametry, który w ciągu kilku dni twardnieje i element nadaje się do użytku.

Żelbeton używany jest praktycznie w każdej wznoszonej konstrukcji, czy to będzie dom jednorodzinny czy nowoczesny, wysoki apartamentowiec. Coraz częściej stosuje się gotowe, wcześniej przygotowane elementy, ale nie ma żadnych problemów, żeby potrzebne elementy zalać na miejscu budowa. Bardzo istotną częścią produkowania takich rzeczy jest precyzyjne określenie rodzaju zbrojenia i parametrów betonu (http://probudiament.pl/). Obecnie projektowanie konstrukcji żelbetowych będzie się odbywać przy pomocy specjalistycznych programów CAD (Firma KMT).

Takie programy na podstawie podanych przez inżyniera parametrów potrafią wyliczyć rozkład sił, naprężenia i ogólną wytrzymałość elementu, na podstawie tego można dopasować ilość i rodzaj potrzebnych drutów dokładnie pod określone potrzeby. Narzędzia takie są niezwykle pomocne dla projektantów, bo dzięki nim można konstruować obiekty bezpieczne, przy równoczesnym oszczędzaniu materiałów. A przecież nikt nie chciały pracować albo mieszkać w budynku, który nie wiadomo kiedy mógłby się zawalić.