Wybudowanie domu to bardzo żmudna inwestycja. Powinniśmy pamiętać o wielu kwestiach. Jakie sprawy są jednak najważniejsze?

Teraźniejsze biura architektoniczne upraszczają życie i procedury administracyjne własnym klientom. Większość biur ot tak organizuje sprawy formalne w imieniu swoich klientów. Prośbę pozwolenia na budowę można uzupełnić samemu albo za pośrednictwem architekta adaptującego projekt budowlany przyszłego mieszkania. Pomysły domów są przeważnie sprawą indywidualną, natomiast kwestie formalne są wyłącznie dodatkiem.

Wniosek ów składa się w urzędzie miasta, gminy albo starostwie powiatowym. Organ administracji ma obowiązek wydać aprobatę w przeciągu miesiąca od jego złożenia. W sytuacjach ciężkich i skomplikowanych procedura ta może wydłużyć się aż do 65 dni. Jeżeli żadna ze stron nie zrezygnuje to decyzja staje się prawomocna w ciągu 14 dni i jest znacząca 2 lata od jej uprawomocnienia. Pomysły domów także muszą być przedstawione w urzędzie w postaci dokumentacji technicznej. Na 7 dni przed zapoczątkowaniem budowy powinno się ten fakt zgłosić w organie administracji, gdzie składany był wniosek o budowę. Zobacz maszyny do stabilizacji gruntu.

Do tego zawiadomienia dołącza się oświadczenia kierownika budowy. Po tym zawiadomieniu odbiera się dziennik budowy potrzebny do zapoczątkowania budowy oraz wytyczenia ław fundamentowych.

Niedawno pojawiała się nowa, bardzo atrakcyjna oferta – żeby ją zobaczyć, kliknij tu i spójrz na witrynę (http://www.czasnaokna.pl/bramy-garazowe/) a z pewnością się nie rozczarujesz.

Wyznaczenie spraw formalnych można zlecieć też w biurze architektonicznym.

zagęszczanie gruntu oraz spoiwa drogowe

Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com

Nie wszyscy z nas mieli z tym styczność i nie wszyscy wiedzą ile należy oddać swojego zdrowia na dopuszczenia oraz na masę pozostałych papierów z przeróżnych urzędów i inwestycji. Szczególnie, że trzeba pamiętać o sprawach, z którymi nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, jak zagęszczanie gruntów, spoiwa budowlane czy stabilizacja gruntów. Budowa domu nie jest wcale taka prosta, jest to bardzo i poważnie zawiła sprawa, której to czasami ludzie po prostu nie mogą podołać. Jak się domyślamy wiąże się z tym wiele zaświadczeń i pozwoleń, jednak nie mówiąc o tym jest dużo innych, dla niektórych nawet niepotrzebnych papierów.

Jest to jednak sprawa zwyczajna w urzędach, i do załatwienia takich właśnie spraw człowiek musi uzbroić się w dużą wytrwałość i z umiarem i spokojem czekać na dalszy przebieg wydarzeń. Polecamy spoiwa budowlane. Te dokumenty, które nam się tylko wydaje, że są konieczne w porównaniu z tymi, co istnieją naprawdę to kropla w morzu. Nie jesteśmy jednak w stanie nic z tym uczynić, lecz są to formalności i jest to dla innych bardzo istotne, jednak dla nas niekoniecznie. Podejmując się zadania, którym jest budowa domu – pozostałe informacje – strona tutaj – często sami nie wiemy w co się ładujemy, ale jesteśmy od tego, by rozwiązywać wszystkie nasze kłopoty.