Co spożywać, by nasze zęby zostały w jak najlepszej kondycji? Jakie składniki są dla nich najbardziej odpowiednie? O czym pamiętać?

Jak zachować piękne i zdrowe zęby? Na pewno dzięki dobrej diecie. Taka dieta powinna być wzbogacona w wapń, tłuszcze oraz witaminy. Nie każdy wie, lecz na przykład truskawki mają właściwości jakie wybielają zęby, natomiast marchew oczyszcza przestrzenie międzyzębowe. Jak widać normalne produkty mogą sprawić, że nasze uzębienie będzie w lepszym lub gorszym stanie, dobrze więc stosować się do tych wartych uwagi porad. Na zdrowe zęby bez wątpienia najbardziej właściwe są przetwory mleczne, a to z tego powodu, że posiadają w swoim składzie wapń.

sprzęt dentystyczny

Autor: Karl Baron
Źródło: http://www.flickr.com
Jest niezbędnym materiałem budulcowym, jaki odpowiada za strukturę zębów. Spożywajmy więc dużo jogurtów naturalnych, kefirów a także maślanek. Dodatkowo, za bardzo mała ilość wapnia może stanowić dość poważny problem, jaki objawia się częstymi złamaniami, kruchością oraz próchnicą zębów. Korzystnie jeść także spore ilości żółtego sera. Zwiększa to pH płytki nazębnej, ponadto zmniejsza się ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł.

Powodem szybkiego i długotrwałego wzrostu pH płytki nazębnej, po zjedzeniu żółtego sera, są zapewne zawarte tam substancje, które dosyć silnie stymulują tworzenie się śliny, jaka działa jak swego rodzaju bufor, który zabezpiecza przed spadkiem pH. Wapń jest lepiej wchłaniany do organizmu za pomocą witaminy D.

Jeśli zainteresowała Cię taka tematyka, bez wahania sprawdź ten link – to omówienie (http://pomocpsychologa.pl/terapia-grupowa-dda/) z pewnością też okaże się warte Twojego zainteresowania.

Najlepszym jego źródłem są tłuste ryby, typu łosoś i makrela. Witamina D ma najważniejsze znaczenie dla twardości zębów oraz kości, gdyż regulują w organizmie gospodarkę fosforanowo-wapniową, odpowiada też za prawidłową mineralizację szkliwa zębów. Niezwykle pożyteczne są także brokuły, są najbardziej naturalnym źródłem koenzymu Q10, który wpływa na procesy energetyczne w organizmie.

Powiększa on wytrzymałość, polepsza kondycję przyzębia oraz chroni dziąsła przed bakteriami powodującymi groźną chorobę, znaną jako paradontoza, na jaką wedle szacunków może cierpieć nawet 70% osób w podeszłym wieku. Pamiętajmy więc o tych zasadach, dzięki temu można być pewnym, że nasze zęby będą w jak najlepszej kondycji. Nie będzie trzeba co chwila udawać się do specjalisty, jak dentysta – implanty radom – czy ortodonta (jak Dental Corner), a to przecież najważniejsze. Tego najkorzystniej się trzymać.