Stolarka drzwiowa – skrzydła wejściowe

Przed podjęciem decyzji o zakupie drzwi, warto mieć wstępnie rozplanowany rozkład wyposażenia danego wnętrza. Dzięki temu, łatwiej jest dobrać należyty typ skrzydeł, ich wielkość, również szablon. Fachowcy od stolarki drzwiowej radzą, żeby wymieniać framugę za każdym razem, gdy zamieniamy drzwi. Nierzadko łączy się to z kuciem w ścianie i podłogach, toteż drzwi powinno się wymieniać przy ewentualności większych renowacji.

drzwi

Autor: POL-SKONE
Źródło: POL-SKONE
Jest możliwość też zamówić drzwi (więcej info) wewnętrzne które pasują do starej framugi. Jednakże nie stale osiąga się odpowiedni efekt estetyczny i nieraz za spasowanie trzeba na dodatek zapłacić. Prawe lub lewe, otwierane do do środka, bądź na zewnątrz, w ścianę, bądź po ścianie, drzwi jest możliwość otwierać na dużo sposobów – idź na stronę.

Niewątpliwą zaletą układów przesuwnych jest oszczędność miejsca. Nie wymagają odpowiedniego promienia do otwarcia, jak to jest w wypadku drzwi – idź do serwisu – uchylnych. Wymogiem przy układzie naściennym przesuwnym, jest pozostawienie wolnego punktu na ścianie, po jakiej posuwane są drzwi.

Rozwiązaniem pośrednim są drzwi łamane, gdzie jedno skrzydło łamane w połowie, czy mniej już modne – harmonijkowe, Pomimo wszystko wciąż najbardziej wzięte są drzwi wewnętrzne uchylne – . Można selekcjonować spośród drzwi pełnych, czy też z przeszkleniami, drewnianych, względnie z płyt MDF, okleinowanych, względnie fornirowanych. Otwierane są do wewnątrz,

drzwi

Autor: Stolbud Włoszczowa
Źródło: Stolbud Włoszczowa

lub na zewnątrz. Każde te aspekty powinno się brać pod uwagę przy wystroju wnętrza.

Sposób konserwacji i czyszczenia drzwi wewnętrznych zależy od surowców, z których są zrobione. Drzwi drewniane trzeba czyścić specjalnymi preparatami do drzewa. Co kilka lat powinno się przeprowadzać renowacje ich powłokę poprzez malowanie, bądź lakierowanie.

Drzwi wewnętrzne okleinowane i fornirowane o strukturze opartej o płyty MDF, albo HDF wystarczy czyścić wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Nie można w owym przypadku używać środków mocno żrących, również zawierających alkohol. Kiedy dojdzie do niewielkich skaz, można je ukryć za pomocą dobrych past, lub markerów. W innym przypadku niezbędna jest wymiana pełnej okleiny z drzwi wewnętrznych.