Najbardziej błyskawiczne murowanie, świetna metoda? Poznaj sposób, który zmienił sposób murowania, z którego warto skorzystać

W ostatnich latach w budownictwie pojawiło się sporo ciekawych rozwiązań, tego typu jak na przykład murowanie na sucho. Jest to zastosowanie pustaków na suchą zaprawę, umożliwia to skrócenie okresu murowania nawet o połowę, a jednocześnie niezwykle ułatwia proces budowania ścian. Najbardziej znany sposób na tego typu budowanie to system Porotherm. Jak się zabrać do pracy i jak zrealizować wstępne prace?

budowanie

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwsza warstwa pustaków powinna być ułożona na idealnie wyrównanej warstwie zaprawy cementowo-wapiennej, jakiej najmniejsza grubość to 10 milimetrów. Prawidłowe ułożenie zapewni łaty, niwelator i zestaw do wyrównywania. Niezbędna jest także aluminiowa profil transportowo montażowy (kliknij tutaj) o długości minimalnej 2 metry. Niezwykle istotnym krokiem jest odpowiednie wypoziomowanie fundamentów, czyli stropu, w tych miejscach, gdzie będziemy murować ściany. Warstwę zaprawy wyrównującej musimy nałożyć po ułożeniu pasów izolacji przeciwwilgociowej w miejscach, w których wzniesiemy ścianę.

podczas budowy

Autor: UnderhillHouse
Źródło: http://www.flickr.com

W trakcie niwelacji powinniśmy wyznaczyć najwyższy punkt fundamentów. Dokonamy tego przy pomocy lasera. Tak zdefiniowany punkt będzie naszym głównym odniesienie w trakcie układania pierwszej warstwy pustaków. Pierwsza warstwa pustaków musi być ułożona bezpośrednio na równej warstwie zaprawy cementowo-wapiennej, zaś murowanie ścian zewnętrznych należy rozpocząć od ułożenia pustaków narożnikowych. Dalsze pracę są dość łatwe, właściwe pustaki pierwszej warstwy układamy po prostu wzdłuż sznura murarskiego. Następnie wyrównujemy w obu kierunkach przy pomocy poziomnicy i młotka gumowego. Dokładane pustaki jesteśmy w stanie wyrównywać swobodnie i z łatwością.

Pamiętajmy jednakże, aby nie wkładać ich za mocno w warstwę zaprawy. Zasada jest taka, że im lepiej i dokładnie wyrównana będzie pierwsza warstwa pustaków, tym mniej problemowe będzie układanie następnych warstw. Jak widać, specjalne murowanie metodą na sucho w systemie Porotherm jest niezwykle łatwe, każdy sobie z nim da radę. Nie trzeba do tego specjalnych umiejętności, niezbędne są tak naprawdę precyzja i troszkę dokładności. To w znaczny sposób pomaga w tej pracy, jesteśmy w stanie więc przyznać, iż murowanie jeszcze nigdy nie było tak bezproblemowe. Każdy powinien wypróbować tę metodę, żeby się przekonać o wysokiej jakości i niezawodności.