Styl skandynawski: siła w detalu czyli podłoga znakomicie wykończona

Prócz wyboru typu podłogi oraz materiału, z którego zostanie ona wykonana, ważna jest również troska o troska o detal, a dokładnie wykończenie podłoża. Dostępne są podłogi matowe, półmatowe oraz takie o wysokim połysku. Na estetykę całości znacząco wpływają również listwy wykończeniowe.

sterownik

Autor: LARS
Źródło: LARS
Modny obecnie styl skandynawski, w którym ważną rolę odgrywa jasna, doskonale rozświetlona naturalnym światłem powierzchnia, popiera podłogi matowe. Ich stopień odbicia światła waha się w granicach 5-15%. Drewniane, białe listwy (listwy przypodłogowe aluminiowe – zobacz) wykończeniowe będą w tym przypadku idealnym dopełnieniem całości – więcej pomocy o listwach wykończeniowych. Najlepiej wybrać listwy (pozostałe informacje na stronie- listwy podokienne) przypodłogowe o dużej szerokości. Taki sposób wykończenia podłogi świetnie zaznaczyć naturalny wygląd drewna oraz pięknie będzie współgrał z wystrojem mieszkania w klimacie skandynawskim. Ten efekt może być spektakularny, zwłaszcza w zestawieniu z innymi wyróżnikami skandynawskiego stylu, takimi jak gładkie śnieżnobiałe ściany, surowe dekory, subtelne meble o prostych kształtach i zastosowanie rozbielonych, pastelowych odcieni – dodatkowe info.

Częstym rozwiązaniem jest również wybór podłogi półmatowej. W tym rozwiązaniu dobrze jest dobrać listwy wykończeniowe pod kolor podłogi, by były one w pewien sposób jej przedłużeniem. Mieszkańcy mogą wówczas cieszyć się naturalnym efektem drewnianej podłogi, a jednocześnie połyskiem zapewniającym pomieszczeniu szczyptę luksusu. Co więcej, podłogi półmatowe, w których poziom odbicia światła kształtuje się na poziomie 20-40%, łatwiej utrzymać w czystości aniżeli wspomniane wcześniej matowe. Za najbardziej luksusowe uznaje się podłogi o wysokim połysku, w których stopień odbicia światła wynosi ok. 70%. Chociaż takie podłogi najmniej kojarzą się z naturalnym, skandynawskim stylem, przywołując na myśl raczej pałacowe wnętrza, z powodzeniem można zastosować je jako parkiet w holu o nordyckim charakterze. To właśnie błyszcząca powierzchnia odbija największą ilość światła, zapewniając maksymalnie efektywnie rozjaśnienie małych oraz ponurych pokoi czy mieszkań w całości.