Możliwości cięcia stali

W warsztatach przemysłowych zachodzi wiele procesów wiodących do uzyskania gotowego wyrobu.

W zakładach produkujących części do samolotów, samochodów jednym z materiałów jest stal nierdzewna. Dzięki temu, że jest wytrzymała na korozję używana jest dodatkowo w sektorze spożywczym w urządzeniach, które wchodzą w bezpośredni kontakt z żywnością, w sektorze chemicznym wykorzystuje się stal nierdzewną do związku z kwasami. Nie licząc odporności na rdzę stal charakteryzuje się srebrzystą barwą i błyskiem. Swe cechy nabywa dzięki dodatkom stopów. Chrom chroni stal nierdzewną na działalność wysokich temperatur, a nikiel na kwasowe środowisko i polepsza elastyczność, posiada przydatne cechy ułatwiające przebieg spajania.

blacha ryflowana wysokiej jakości

Autor: Mark Gaw
Źródło: http://www.flickr.com

Molibden zapewnia wytrzymałość na oddziaływanie małych temperatur. Do krojenia materiałów w zakładach stosowanych jest kilka metod, jedną z nich jest cięcie strumieniem wody. Polega na krojeniu materiałów za pomocą niezwykle silnego snopa wody pod gigantycznym naporem. Możemy ciąć samą wodą względnie z domieszką ścierniwa. Pierwszy sposób wykorzystywany jest do cięcia surowców miękkich np. gumy, plastiku, syntetyków. Druga technika wykorzystywana jest do cięcia stali, szkła, glazury dla lepszego wyniku cięcia do wody dorzuca się wyjątkową domieszkę np. piasek. Technologia ta stosowana jest w zasadzie w każdej gałęzi przemysłu np.: samochodowym, szklarskim, drzewnym.

Plusy wypływające z wykorzystywania tej techniki to ogromna dokładność, możność krojenia sztywnych surowców, nie ma konieczności używania dodatkowej obróbki wygładzającej, krótki czas realizacji zlecenia.
Innym rozwiązaniem krojenia surowców jest cięcie laserem. Polega na tym, że struga laserowa wiedziona jest przez komputer na materiał poddawany obróbce. Użycie komputera pozwala na skrupulatne ustawienie za sprawą tego możemy wykrawać, nawet najbardziej złożone detale. Na precyzję wpływa zjawisko, że zamiast ostrza stosuje się wiązkę generatora promieniowania, która w przeciwieństwie do ostrza nie brudzi się i każde kolejne cięcie jest w takim samym stopniu dokładne i krawędź ciętego tworzywa gładka. Cięcie laserowe ma ogromne zalety: niewielki hałas, duża precyzja, prędkość krojenia, zupełna komputeryzacja, oszczędność materiału.