Dzięki różnego gatunku kruszywom drogowym kierowcy mogą jechać nie tylko autostradami, ale również wiejskimi drożkami

Drogi dobrej jakości i co najważniejsze, gratisowe bywają marzeniem naszych szoferów. O ile z należnościami za przejazd niewiele da się zrobić – jak informują media, przejazd najbardziej uczęszczanymi autostradami będzie coraz bardziej kosztowny, o tyle w przypadku uszkodzonych nawierzchni nie jesteśmy całkiem bezbronni. W przypadku naruszenia stabilności kół na zdezelowanej drodze wojewódzkiej możemy dochodzić swoich praw przed sądem i żądać odszkodowania za poniesione straty.

kruszywa drogowe

Autor: Armcon Precast
Źródło: http://www.flickr.com
Kierowcy usiłują odpowiedzieć na zapytanie, dlaczego rodzime drogi znajdują się w tak fatalnym stanie. Czasami winą za taki stan rzeczy należy obarczyć procedurę przetargową, która przewiduje, że wykonawcą zostaje oferent sugerujący najniższą cenę za budowę nowej drogi lub naprawę tej starej. Tymczasem sukces tkwi także w materiałach wysokiej jakości, a te, jak powszechnie wiadomo, drogo kosztują.

Jeżeli prezentowane na tej witrynie omówienie głęboko Cię zaciekawiło, to zalecam to opracowanie – ono jest tak samo atrakcyjne, jak tekst, który teraz widzisz.

Jednym z podstawowych półfabrykatów potrzebnych do produkcji nawierzchni bywają kruszywa drogowe. Zazwyczaj łączymy je z kamieniami, które wysypuje oraz walcuje się jeszcze przed położeniem asfaltu. Dzięki takiemu a nie innemu zabiegowi podłoże jest odpowiednio twarde, żeby mogły później jeździć po nim wielkie tiry. Taki budulec bywa przywożony przez wywrotki, a później równomiernie rozprowadzany przy wykorzystaniu ciężkich maszyn. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kruszywa drogowe nie ograniczają się jedynie do całkiem sporych kamieni, ich

kruszywa drogowe

Autor: thisisbossi
Źródło: http://www.flickr.com

wybór bywa o dużo bogatszy niż należałoby sądzić.

Trzeba pamiętać, że niekiedy buduje się drogi nie tylko betonowe, lecz również szutrowe, które potem służą mieszkańcom wsi oraz rowerzystom. Tego rodzaju nawierzchnie mogą równie dobrze zostać zbudowane tak w terenie zamieszkałam, jak i na obszarach leśnych. W takim przypadku oprócz grubego kruszywa używany w trakcie budowy jest też o wiele drobniejszy surowiec.

Niewiele osób wie, że kruszywa drogowe wchodzą także w skład samej nawierzchni. Do asfaltu, który jest spoiwem dodaje się najróżniejszego gatunku kruszywa – dowiedz się więcej o kruszywach. A do nich jesteśmy w stanie wliczyć przykładowo tłuczeń oraz żwir. Przedsiębiorstwa oferujące tego typu produkty przedstawiają na swoich stronach internetowych szczegółowe informacje na temat rzeczonego asortymentu. W razie wątpliwości zawsze można się zwrócić do sprzedawcy z prośbą o pomoc w wyborze najlepszego kruszywa.