Na co zwrócić uwagę planując instalację elektryczną w domu

Remontując lokal lub mieszkanie wielokrotnie decydujemy się na wymianę instalacji elektrycznych, grzewczych czy też kanalizacyjnych. Głównie w przypadku instalacji elektrycznej taka zamiana musi być należycie przeanalizowana, żeby nie wyszło, że na przykład, w jakimś punkcie nie ma koniecznego gniazdka albo gdzie indziej jest ich za dużo. Przerabiając całkowicie instalację elektryczną przewidujmy, żeby dokonując potrzebnych wymian, inwestować nie tylko w świetnej jakości kable, jakie pozwolą nam bez komplikacji korzystać z instalacji elektrycznej przez wiele lat, trzeba także uwzględnić dobre rozmieszczenie puszek elektrycznych, wypustów oświetleniowych oraz wydzielonych obwodów do większych odbiorników energii (którym może być np. płyta indukcyjna).

instalacja elektryczna

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze też przy takich pracach pamiętać o tym, by od razu zainstalować w odpowiednim miejscu gniazdo sat (wybór musi być odpowiedni). Jest to ważkie, albowiem do tego kontaktu będziemy w końcu chcieli później przyłączyć telewizor czy Internet, więc nie można ich umieszczać w pierwszym lepszym pokoju w naszym domu(polecamy budowa domów jednorodzinnych warszawa) czy mieszkaniu. Jeżeli nie chcemy następnie na przykład montować kabla gdzieś pod listwami wykończeniowymi, to uwzględnijmy to, żeby kontakt do anteny telewizyjnej była w tym samym pomieszczeniu, w którym będziemy chcieli umieścić nasz telewizor.

Tak samo jest w wypadku gniazdka internetowego, jakie na ogół znajduje się w tym samym panelu co łącze anteny telewizyjnej. W tym wszystkim nie zapominajmy także o tym, by nigdy nie dać się skusić na jakieś bardzo tanie urządzenia lub okablowanie, bo zawsze lepiej inwestować w coś nieco droższego od znanego producenta, ale czego możemy być pewni. Wszelkie instalacje mające certyfikaty oraz gwarancje, jakie występują u renomowanych wytwórców, dadzą nam pewność, iż z naszą siecią nie będzie się działo nic niechcianego. A przy tym my będziemy mieli spokój na wiele lat. Na koniec pozostaje nam jeszcze instalacja puszek elektrycznych wraz z kontaktami. W tym wypadku również wszystko dobrze przeanalizujmy, nie zapominając w szczególności o tych urządzeniach, jakie powinny mieć osobne gniazdo wtykowe, do którego nie będziemy mieli niestety możliwości, aby coś potem przyłączyć .

Cały czas zajmuje Cię ten wątek? Kliknij w poniższy link i pod nim jest autorska strona (http://bsinspekcja.pl/kontakt/), gdzie odkryjesz ekstra treści.

Dlatego też wszelkie lodówki pod zabudowę czy płyty indukcyjne muszą mieć osobne gniazdka, aby można było bez problemów je włączyć i nie być niestety zmuszonym do koniecznego przerabiania wadliwego gniazda. Szczególnie istotne jest to w wypadku płyt indukcyjnych, które muszą mieć w instalacji elektrycznej podłączenie trójfazowe, co znaczy, że powinien być osobny przewód ze wszelkimi zabezpieczeniami. Podsumowując, jeżeli jesteśmy w trakcie remontu bądź dopiero go planujemy, to pamiętajmy o prawidłowym zaplanowaniu wszelkiego typu kontaktów oraz gniazd tak, aby później nie być zmuszonym do nierzadko poważnych oraz drogich modernizacji i zmian.