Ocieplanie domu gruntową pompą ciepła – opłacalna recepta na niskie rachunki

Wydajne metody ogrzewania budynku to nadal temat, który nie został jeszcze zupełnie opisany. Każdy chciałby zaoszczędzić, a jednocześnie upajać się ciepłem w mieszkaniu nawet podczas mroźnych zim. Jednym z opłacalnych sposobów jest zamontowanie pomp cieplnych, które ogrzewają pomieszczenia poprzez pobieranie ciepła z ziemi, powietrza lub zbiorników wodnych.

Pompa ciepła

Autor: Junkers
Źródło: Junkers
Działanie innowacyjnych pomp jest na ten czas zupełnie zautomatyzowane, niesprawiające kłopotów i oszczędne. Pompy ciepła gruntowe, podobnie jak te ogrzewające ciepłem z powietrza lub wody, są ładowane prądem, tym samym decydowanie się na wykorzystanie takiej metody ogrzewania budynku musi łączyć się z postanowienie o dodatkowym poborze energii elektrycznej.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że pobór ten jest o wiel niższy aniżeli w przypadku analogicznych grzejników lub pieców elektrycznych, które bywają tym samym mniej wydajne niż pompy. Jest zatem to pozytyw przemawiający na korzyść takiego rozwiązania.

Jeszcze jedną zaletą jest to, że pompy ciepła gruntowe nie wymagają żadnego opału, co przekłada się na to, że nie emituje gazów spalinowych i nie dokłada kolejnych problemów, np. tych związanych z systemem wentylacji. Analizując wszystkie te fakty nie można nie zauważyć, że taka pompa – serwis www – to wyjątkowo wygodna lokata kapitału na przyszłość – więcej o pompach ciepła.

COP to współczynnik, który wyraża opłacalność takiego systemu ogrzewania.

Zainteresowały Cię wiadomości zamieszczone w tym serwisie? Jeżeli tak, to kliknij tu i odkryj stronę (https://www.artimbo.pl/ploty-boazeryjne,g37.html), która także Cię się będzie podobać.

Poprzez niego można określić, czy instalując pompy ciepła gruntowe, powietrzne lub wodne mamy możliwość dużo odłożyć kasę.

Pompa ciepła

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
COP to stosunek ilości ciepła pobieranego do urządzenia grzewczego do liczby pobranej przez pompy ciepła gruntowe energii elektrycznej. Można w ten sposób określić jaki jest koszt dostarczenia określonej ilości ciepła przez pompę. Im mniejsza jest rozbieżność temperatur pomiędzy ośrodkiem, z którego urządzenie absorbuje ciepło, a temperaturą, do jakiej urządzenie się podgrzewa, tym znaczniejsza jest efektywność.

Temperatura, jaka jest konieczna do działania systemu, to czterdzieści stopni Celsjusza, a zatem mało. Reasumując wszystko zależy od temperatury miejsca, skąd absorbujemy ciepło – im jest większa, tym większy współczynnik wydajności chłodniczej, a co za tym idzie mniejszy koszt ogrzewania.