W jaki sposób komfortowo i zdrowo ogrzewać mieszkanie

Pytanie jak dobrze ogrzać dom stawia sobie dużo osób planując budowę. Sporo praktycznych porad można znaleźć w sieci, przykładowo na serwisie Jest to swego rodzaju baza zbierająca artykuły związane z tematyką ogrzewania, ale też kwestii związanych z wentylacją lub klimatyzacją.

ognisko

Autor: cuatrok77
Źródło: http://www.flickr.com

Jest dużo metod ogrzewania pomieszczeń. Sam ich dobór zależy od wielu czynników: rodzaj wnętrza, czas przebywania w nim ludzi, uwarunkowania techniczne oraz zdolności finansowe. W zależności od materiału, oraz specyfiki pomieszczeń wyróżniamy kilka rodzajów grzejników współcześnie wykorzystywanych. Jasne jest, że każde z nich ma swoje zalety oraz wady. Coraz rzadziej stosowane są grzejniki gazowe, głównie ze względu na koszty utrzymania, chociaż niższy od elektrycznego. Zaletą jest jednak możliwość szybkiego uruchomienia o każdej porze. Tutaj rozróżnić można kaloryfery gazowe akumulacyjne, metalowe czy konwekcyjne.

Grzejniki radiatorowe powoli zostały zastąpione przez konwekcyjne. Ich działanie jest proste – powietrze przepływa na zewnątrz radiatora, który zawsze ma rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność posiadania większej ilości powierzchni na ścianie, natomiast główną zaletą to, że ogrzewanie domu odbywa się w sposób bardziej równomierny.

Bardzo cenionymi źródłami ciepła, szczególnie w pomieszczeniach, które są wysokie, są promienniki energii cieplnej. Takie systemy grzewcze ogrzewają pomieszczenia pośrednio poprzez promieniowanie podczerwone. Systemy te cechują się minimalnym stopniem bezwładności. Rozwiązania grzewcze oparte na promiennikach bardzo często stosowane są w rożnego rodzaju obiektach przemysłowych. Niewątpliwą zaletą takiego ogrzewania są niskie koszty utrzymania, przy takim samym komforcie cieplnym jak w rozwiązaniach opisanych powyżej. Słabą stroną natomiast spore uzależnienie od typu promienników – gazowe, elektryczne, wodne.

Następną grupą kaloryferów są grzejniki nadmuchowe. Stanowią one połączenie wentylatora z grzejnikiem konwektorowym. Jako źródło energii najczęściej stosuje się tutaj prąd elektryczny. Współcześnie ten typ wytwarzania ciepła stosuje się na przykład w kominkach. Zacznijmy od wad: hałas generowany przez wentylatory (aleklima.pl/klimatyzatory), problemy w uzyskaniu stałej temperatury. Zalety: pomieszczenia bardzo szybko się ogrzewają, dość małe gabaryty, możliwość zastosowania również zimnego nawiewu. Taki rodzaj ogrzewania może skutecznie zastąpić takie rozwiązania jak wełna mineralna czy izolacje elewacji ścian. Więcej produktów tutaj:

Autor: TECE

Popularnie stosowanym rodzajem ogrzewania jest podłogowe. Istotną właściwością tego rodzaju ogrzewania jest technologia użyta w celu emisja ciepła. Dostarczane jest ono przez promieniowanie całą powierzchnią
podłogi. Ogrzewanie podłogowe generuje komfort cieplny najbardziej zbliżony do teoretycznego profilu idealnego. Nie wywoływana jest tutaj konwekcja, a często ten rodzaj ogrzewania wykonuje się jako elektryczne lub wodne. Zaletą jest tutaj równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu oraz brak części, które w innych rodzajach ogrzewania trzeba by było zamontować (np. kaloryfery) Wadę stanowi montaż – aby wdrożyć takie rozwiązanie do naszego domu czy mieszkania trzeba przede wszystkim zerwać podłogę.

Więcej o technologiach ogrzewania oraz innych kwestiach związanych też z szeroko pojętą klimatyzacją czy wentylacją (skorzystaj z oferty na pomiary wentylacji wrocław: http://www.purevent.pl/pomiary-wentylacji-klimatyzacji/) można dowiedzieć się w serwisie internetowym Są tu setki artykułów, mogących okazać się wielce pomocne przy remoncie czy budowie domu.