Przybory kominkowe bez których nie może obejść się ani jeden właściciel kominka

Właściciele funkcjonalnych i efektownych kominków wiedzą, że trzeba o nie dbać, aby móc cieszyć się nimi przez długi czas. Dlatego też ciężko obejść się bez przyborów kominkowych, które ułatwiają pielęgnować ognisko domowe, i to dosłownie mówiąc. Przed przystąpieniem do wyposażania warto spojrzeć na listę podstawowych przyborów pomocnych w utrzymywaniu efektywnej pracy kominka.

kominek

Autor: Josh Sherrill
Źródło: http://www.flickr.com
Największa ilość różnego rodzaju przyborów kominkowych potrzebują użytkownicy kominków otwartych, mniej osoby korzystające z pieców wolnostojących lub kominków z wkładami. Akcesoria te znajdują się zwykle blisko kominka przez wzgląd na to, że służą asekuracji otoczenia przed płomieniem i są nierzadko wykorzystywane i powinny znajdować się pod ręką. Z tego względu akcesoria, takie jak parawan kominkowy (np: polecana osłona kominka), zabezpieczający przed żarem z otwartego paleniska, muszą być nie tylko funkcjonalne, ale także atrakcyjnie wykończone, aby nie psuć efektu wizualnego.

kominek w salonie

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com

Kupując kominek należy tym samym zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria.

Gdy będziesz potrzebować pokrewnych informacji na wątek podnoszony w niniejszym poście, to wejdź tu nagrzewnice olejowe – z pewnością te artykuły też Cię zaciekawią.

Najbardziej popularne, a zarazem najbardziej potrzebne, są zestawy kominkowe zawierające stojak z kociubą, szczotką i szufelką, które służą do wymiatania popiołu. Często zestawy powiększone są też o cążki do poruszania szczap drewna. Oczywiście wszystkie elementy można kupić też rozłącznie. Te przybory zrobione są zazwyczaj ze stali lub (kontynuuj) mosiądzu, dlatego że są to metale odporne na wysoką temperaturę.

Bardzo przydatne dla osób, które posiadają kominki otwarte, są parawany kominkowe i ekrany zabezpieczające. To narzędzia bardzo ważne przy kominkach z otwartym paleniskiem, gdzie zdarza się ryzyko zaprószenia ognia rozsypującymi się z kominka iskrami lub wylatującymi rozżarzonymi kawałkami np. drewna. Parawany kominkowe są o tyle konieczne, że bez tego istnieje ogromne niebezpieczeństwo zagrożenia pożarowego. Wersji parawanów, podobnie jak rzeczonych akcesoriów, jest mnóstwo. Mogą być zwyczajne, zaokrąglone lub łamane, a wszystko jest zależne od pokaźności kominka i naszych wymagań.

Przeważnie wykonane są z jednego lub kilku elementów wypełnionych skupioną metalową siatką zabezpieczającą. Parawany mogą być jednocześnie wyprodukowane ze szkła żaroodpornego, ale ich wartość wówczas wzrasta (tutaj pełna oferta). Należy wspomnieć, że wybór w tym przypadku jest bardzo urozmaicony głównie ze względu na wygląd – możemy zaopatrzyć się w parawan kominkowy prosty lub z ozdobnikami. Należy pomyśleć o takim ochronieniu kominka, oprócz standardowych przyborów.