Jak otrzymać profesjonalną poradę z dziedziny prawa i dokąd się po nią udać?

Zawiłe polskie prawo albo strach przed konsekwencjami związanymi z jego nieznajomością sprawia, że duża liczba osób idzie do prawnika po porady prawne. W większych miastach jest zwykle sporo kancelarii, są też punkty, które pomogą w sprawach prawnych za darmo. W sieci zaistniało również kilka portali czy forów internetowych, na których możemy opisać nasz problem lub po prostu się poradzić i otrzymać odpowiedź.

Co wybrać gdy jesteśmy w potrzebie?

więcej

Autor: Kevin Napper
Źródło: http://www.flickr.com

Wizyta u prawnika, który posiada kancelarię, jest raczej najlepszym pomysłem, jeśli to problem dużej wagi. Najlepiej wcześniej zrobić małe rozeznanie wśród znajomych czy rodziny, czy znają prawnika godnego zaufania i prawnika przestestowanego. Drugi ruch to wklepanie w przeglądarce frazy „porady prawne (Wrocław porady prawne) Kraków”. Spośród wylistowanych kancelarii możemy wybrać kilka możliwości Na przykład to: .

Ostatnim krokiem może być telefon. Jeśli kancelaria dobrze traktuje potencjalnego klienta i sekretariat poświęca nam czas na rozmowę telefoniczną oraz stara się umówić na pasujący nam dzień, a my jesteśmy usatysfakcjonowani, wybierzmy tę kancelarię – sprawdź kontakt: . Postarajmy się również już podczas rozmowy telefonicznej przekazać rzeczowo kilka ważnych szczegółów, ponieważ może okazać się, że jeszcze przez telefon ktoś poprosi nas o przyniesienie dokumentów rodzinnych, aktów własności itp.

Na tego typu spotkanie i poradę prawną zaplanujmy trochę więcej czasu, możliwe, że nasza sprawa będzie wymagała spisania stosownych pism. Przed samym spotkaniem z prawnikiem również spróbujmy zebrać potrzebne materiały, dokonać spisu posiadanych dokumentów, ewentualnie wypisać istotne szczegóły. Spytajmy też uprzednio o koszty.

Strony internetowe lub fora, na których możemy zasięgnąć porady – zobacz – prawnej, funkcjonują na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest taki, że sami szukamy odpowiedzi na własne pytania w zbiorze omówionych przepisów pogrupowanych zgodnie z dziedzinami: prawo cywilne, handlowe, karne itp. Stanowi to pewne ograniczenie, bo sięgamy wtedy do gotowych artykułów opisujących dany temat i jesteśmy tu zdani na własne rozumienie problemu. Musimy też pewien zasób pojęć z dziedziny, która nas dotyczy. Drugi wariant to prawne forum, na którym można utworzyć wątek i zadać pytanie, a potem czekać na odpowiedź.

Porady prawne

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com
Na forach udzielają się wszyscy – aplikanci, notariusze i radcy prawni. Ale czy możemy powierzyć swoje sprawy i zaufać osobom, z którymi nie mamy bezpośredniego kontaktu? I jaką mamy pewność, że odpowiedź, którą uzyskamy, jest trafiona, jeśli nikt nie bierze za nią odpowiedzialności? A poza tym – forum to raczej miejsce wymiany wiedzy, nikt nie nie sygnuje nam wirtualnie na przykład umowy kupna-sprzedaży ani aktu notarialnego.

Jednak w życiu bywa różnie. Jeżeli okaże się, że pomoc z forum ani stron z poradami nie jest dla nas wystarczająca, a nie stać nas na profesjonalne porady prawne Kraków oferuje wiele miejsc, w których możemy uzyskać pomoc bezpłatnie. Takie punkty często działają przy wydziale prawa na uniwersytecie lub przy kancelarii parafialnej. Udając się do takiego miejsca mamy pewność, że uzyskamy pomoc i zostaniemy potraktowani konkretnie i profesjonalnie.