Jakiego rodzaju materiały są najbardziej odpowiednie na podłogę – panele czy parkiet? Jaki materiał wybrać? Który będzie najlepszy?

Gdy planujemy stworzyć najbardziej trwałą podłogę w domu pojawia się bardzo ważny dylemat: parkiet a może panele? Co będzie bardziej odpowiednie? Jedno, ale także drugie rozwiązanie posiada swoje zalety i minusy, szczególnie w odniesieniu do tego, jaki wynik chcemy osiągnąć.

Szukasz wiadomości mające odpowiedź na pytanie gdzie znajdę dobrej jakości deskę dębową? Bezzwłocznie sprawdź ten portal! Masa wiadomości dotyczących tego tematu.

parkiet

Autor: www.podlogi-kopp.pl
Źródło: www.podlogi-kopp.pl

(rzuć okiem na finishparkiet wrocław-> www.glazurex.com.pl/) jest stworzony z twardych typów drewna, jak np. parkiet dębowy. Mogą to być też inne gatunki, jak buk, klon lub gatunki egzotyczne. Są to lite deszczułki w wyprofilowanym, dosyć często, na wzdłużnych i czołowych krawędziach fryzem połączone na zasadzie tzw. wpust-wypust. Wielkość deszczułki jest w rzeczywistości zależna od typu parkietu. Parkiety jesteśmy w stanie wytwarzać także jako płyty oklejane, w jakich wierzchnią warstwą jest drewno wytrzymałe na ścieranie. Pod nim jest zlokalizowana sklejona z paru warstw płyta z drewna iglastego lub inny gatunek płyty drewnopochodnej.

Do wyboru mamy naprawdę wiele rodzajów i wzorów parkietu. Jest to faktycznie popularny i lubiany, szczególnie ze względu na swoją trwałość, typ parkietu. Co ważne, odpowiednio konserwowany może służyć przynajmniej kilkadziesiąt lat. Najbardziej znane typy to model klasyczny oraz lamelowy. Ten pierwszy jest z litego drewna o grubości do 22 milimetrów. Klepki są łączone na piórko i wpust, możemy ułożyć różne wzory, również parkiet – więcej dowiesz się na tej stronie – jesteśmy w stanie wielokrotnie odnawiać.

parkiet

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Drugi rodzaj – lamelowy, co oznacza, że jest bez pióra i wpustu, z litego drewna o grubości do 10 milimetrów, jest bardzo polecany przy ogrzewaniu podłogowym. Panele są dosyć szybkie w montażu, gdyż nawet możemy układać je samodzielnie. Brak jest też konieczności wykańczania, bo wszystkie panele są najczęściej wykończone fabrycznie. Panele drewniane łączą w sobie najlepsze walory litego drewna z trwałością oraz funkcjonalnością paneli. Zbudowane są z trzech warstw.

Wierzchnia warstwa jest bardzo często wykonana z twardego drewna drzew liściastych, zaś to drewno pokryte jest fabrycznie kilkoma warstwami lakieru. Panele laminowane, identycznie jak drewniane, składają się z trzech warstw. Górna, to znaczy użytkowa oraz dekoracyjna, zrobiona jest z laminatu albo papieru dekoracyjnego. Laminat warstwy wierzchniej może być także pokryty warstwą żywicy melaminowej, jaka powiększa wytrzymałość na działania wody i zabezpiecza przed ścieraniem. Trzeba mieć na uwadze, że niezależnie, co wybierzemy zawsze dobrze korzystać z trwałych oraz odpornych materiałów, jak deska dębowa.