Odnawianie drewnianego domu. Porady obeznanych inwestorów – czytaj więcej

Drewniany dom możesz użytkować przez długie lata. Materiał, z którego jest skonstruowany, łatwo poddaje się naprawie. Jeżeli jest należycie zabezpieczony oraz na czas poddawany konserwacji, staje się bardzo trwały. Pokazujemy, jakim sposobem przedłużyć życie domku z drewna na następne dziesiątki lat. Poznaj wartościowe wskazówki doświadczonych inwestorów.Zacznij od komina, unikniesz zagrożenia ogniem. Czyszczenie komina to główna czynność, jaką należy zrobić w starej chacie. W naszym przypadku po oczyszczeniu komina oraz wymianie cegieł w jego górnej części leciwy piec został zastąpiony nowym, również z białych kafelków, lecz wyekwipowanym w nowoczesny wkład do spalania drewna.

budynek

Autor: Elendol
Źródło: http://www.flickr.com

Odbudowę ścian rozpocznij od wyczyszczenia próchniejących bali.

Jeżeli demonstrowana tu problematyka to Twój konik – wyraź opinię na jej temat. Twoje zdanie bez wątpienia dla redaktora się liczy.

W naszym domu W gorszym stanie były od wewnątrz, gdzie część drewna należało usunąć prostymi narzędziami. Z zewnątrz bale zostały gruntownie przeczyszczone drucianą szczotą . Dzięki tym zabiegom budynek został obdarty ze zniszczonego drewna, a również zmienił kolor z czarnego na miodowobrązowy – naturalną barwę leciwego drewna. Bale są uszczelnione pianką poliuretanową oraz zabezpieczone środkiem przeciw insektom żerującym na drewnie.

Sufit domku stanowiły wiekowe, mocno już nadgryzione zębem czasu deski pomalowane od środka białą, łuszczącą się ze starości farbą. Gospodarze uznali, że zastąpienie ich nowymi będzie zbyt kosztowne. Postawili zatem na płyty laminowane przykręcane do belek stropowych. Miejsca łączeń są zakamuflowane jasnymi belkami drewnianymi (kliknij). Dzięki temu sufit odrestaurowano prędko i niewielkim sumptem. Przydały się również podpory stropowe.

Zrób sobie posadzkę z desek – tak będzie najtaniej. W części domu brakowało posadzki. Trzeba było kłaść nową, naturalnie z desek, dlatego że tak jest najtaniej. Takowa posadzka pasuje do drewnianego domu, a przy tym nie nastręcza wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Po wycyklinowaniu starej oraz nowej posadzki obie części domku nie będą się wiele różnić – będą miały odcień surowego drewna.

Niekiedy najtańsze są drzwi oraz okna na zlecenie. Stara stolarka nastręczała naturalnie wymiany. Ponieważ drzwi i okna były wykonane przez rzemieślnika, nie dało się dopasować w ich miejsce typowych ram produkowanych fabrycznie.

Czy potrzebujesz kolejnej dawki tego typu wiadomości przedstawianych w tak samo przystępny sposób? Nic trudnego – kliknij ten link – zalecamy ten serwis.

Najtańszym wyjściem okazało się zlecenie podobnych w warsztacie lokalnego stolarza, który od lat wykonuje okna do okolicznych domów. Przy pracach dekarskich przydały się bardzo wciągarki linowe.