Profesjonalne usługi inżynierskie – co przydałoby się wiedzieć na ten temat?

Obliczenia MES to skrót oznaczający obliczenia Metodą Elementów Skończonych. Jest to ostatnimi czasy co raz częściej wykorzystywane narzędzie jakie stosuje się obliczeniach inżynierskich. Podstawową możliwością, którą daje nam zastosowanie tej metody jest możliwość przekształcenia zbioru równań różniczkowych, jakie określają jakieś medium ciągłe na układ równań nieliniowych. Pierwsze wykorzystanie tego typu sposobu obliczeń datuje się na rok tysiąc dziewięćset czterdziesty szósty, kiedy to skonstruowano pierwszy komputer ENIAC.

obliczenia

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com
Od lat osiemdziesiątych używano metody elementów skończonych do rozwikłania problemów liniowych typowych dla obiektów jednowymiarowych oraz dwuwymiarowych. W miarę upływu lat zaczęto również wykorzystywanie powyższej metody pomiarowej do rozwiązywania problemów obiektów trójwymiarowych. W praktyce inżynierskiej wykorzystuje się metodę elementów skończonych bardzo często do pomiarów trwałości konstrukcyjnych. Za pomocą powyższej metody mamy możliwość symulowania odkształcenia, naprężenia i odkształceń konstrukcji, ponadto możemy obliczyć przepływ cieczy lub [rolety na zamówienie] przepływ ciepła. Innym obiektem pomiarów są maszyny, w tym przypadku można zbadać ich statykę i dynamikę.podłoga (http://www.parkietypryczynicz.com.pl/deska-podlogowa/)Inną możliwość zastosowania metody elementów skończonych jest również korzystanie z niej podczas pomiarów elektrostatycznych oraz elektromagnetycznych oddziaływań.

urządzenia pomiarowe

Autor: Chriſtopher Chen
Źródło: http://www.flickr.com

Przedsiębiorstwa mające w swojej ofercie usługi inżynierskie wysokiej klasy specjalizują się w tego typu pomiarach. Analizy symulacyjne są bardzo ważne dla pokaźnej części gospodarki. Przykładem użycia MES może być taka branża jak górnictwo, gdzie mierzone są ustroje nośne maszyn. Kolejny przykład odnajdziemy z przemyśle energetycznym do obliczeń wytrzymałościowych wszelkiego rodzaju kotłów, instalacji przemysłowych i innych. Podobnie będzie w przypadku kolei, gdzie siły działające na obiekty są bardzo duże i złożone. Na stronie szczegóły na temat obliczeń MES.

Metoda Elementów Skończonych MES aktualnie jest dość powszechną usługą, pozwalającą na przeprowadzenie wyjątkowo złożonych obliczeń na etapie symulacji, dzięki czemu możemy przeprowadzić dość szczegółowej analizy obiektu oraz jego zachowania pod wpływem działających na obiekt sił. Poza obliczeniami metodą MES firmy specjalizujące się w przeprowadzaniu wysokiej klasy badań inżynierskich mają w swojej ofercie inne usługi, takie jak obliczenie wpływu pulsacji ciśnienia w układach hydraulicznych i innych. Pulsacja ciśnienia, pomiary drgań i przyspieszeń, czy też pomiary tensometryczne to podstawowe usługi, które świadczą tego typu firmy (więcej).