Jakim sposobem wykorzystać deszczówkę.

Bez przerwy na nasze ogrody i domy duże ilości wody, jaka później wsiąka w glebę, będzie parować lub spływać do niżej położonych miejsc. W naszej strefie klimatycznej opady są dość częste i niekiedy są obfite, lecz przytrafiają się również okresy bez deszczu, w czasie których gleba i rośliny dość mocno wysychają. Jak okazuje się jednak, można niewielkimi kosztami zgromadzić pewną część padającej w czasie deszczu i wykorzystać ją w okresie, gdy opadów brakuje.

plastikowy zbiornik na deszczówkę

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Głównym wykorzystaniem wody deszczowej jest podlewanie ogrodów oraz trawników. Woda taka nie ma w sobie licznych substancji, które są obecne w wodzie wodociągowej, w tym nielubianego bardzo przez rośliny chloru. W dużych miejscowościach może mieć trochę zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, ale tak czy inaczej dokładnie w takiej samej postaci leci ona w czasie opadów. Kolejnym zastosowaniem zgromadzonej w trakcie opadów wody może być mycie aut, ponieważ nie będzie zostawiać zacieków na masce, zwiększająca się liczba ludzi używa jej także w toaletach do spłukiwania muszli klozetowych.

zdobiona rynna na deszczówkę

Autor: Jnzl’s Public Domain Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Za użytkowaniem deszczówki przemawia przede wszystkim rachunek ekonomiczny.

Jeśli zainteresował Cię omawiany temat, to przejdź na kolejną stronę (https://www.prymat.net/oferta/artykuly-przemyslowe/meble-socjalne-bhp-szkolne/) i zgłąb pokrewne informacje dotyczące tego zagadnienia. Wciągną Cię całkowicie.

Metr sześcienny wody z sieci wodociągowej to koszt co najmniej kilku złotych, a na jednorazowe podlanie przydomowego ogrodu potrzeba będzie niekiedy takich metrów kilka. W skali miesiąca może to dać sto złotych przeznaczonych na samo podlewanie, a za zebraną z opadów wodę nic się przecież nie płaci.

Wprawdzie zbiornik (polecam promocję na zbiorniki technologiczne mar agency) do magazynowania wody deszczowej stanowi jakiś wydatek przy budowaniu instalacji, ale koszt jego najwyższy nie jest, a oprócz tego będzie to zakup na długie lata użytkowania. Najbardziej popularne są pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych. Porównując je z metalowymi nie powinno w nich być kłopotów z korozją, a woda długo będzie utrzymywać odpowiedni poziom czystości. Zbiorniki takie są oferowane jako wewnętrzne lub zewnętrze, niekiedy są wyposażone w dodatkowe urządzenia takie na przykład pompy, wydruki albo układy uzupełniające.