Odbiór mieszkania – co sprawdzić przed podpisaniem protokołu

Jedno z największych polskich miast, stolica Dolnego Śląska będzie mieć w końcu obwodnicę. Dla Wrocławia jest to ważna i niezmiernie potrzebna inwestycja. Do tej pory ruch tranzytowy kierowany był przez miasto, co powodowało powstawanie olbrzymich korków i zatorów. Po wielu latach udało się w końcu zaradzić wszystkim problemom, jakie stanęły na drodze do budowy obwodnicy – brak pieniędzy, przejęcie gruntów, procedury przetargowe. Nasze prawo nie jest przystosowane do wykonanie szybkiego planu dla inwestycji publicznych w połączeniu z procedurami pozyskania środków z programów unijnych.

Autostradowa obwodnica Wrocławia (AOW) to inwestycja, która obejmuje 26,765km autostrady A8 poprowadzonej nowym szlakiem, drogi ekspresowej S-8 o długości 0,5 km oraz dwa łączniki: Długołęka i Kobierzyce o łącznej długości 8,15 km. Budowa obwodnicy Wrocławia usytuowana jest na peryferiach miasta w jego północno-zachodniej części. To nie jedyna duża inwestycja drogowa Wrocławia. Powstaną jeszcze inne odcinki o charakterze obwodnicowym odciążające ruch tranzytowy przez miasto: Wschodnia Obwodnica Wrocławia i Obwodnica Śródmiejska Wrocławia.

mieszkanie gotowe do odbioru technicznego

Autor: Gunnar Grimnes
Źródło: http://www.flickr.com

Inwestycje mają na celu zmianę ruchu, odciążenie najsilniej zużywanych osi, usprawnienie komunikacji miejskiej i aktywowanie obszarów na peryferiach miasta. Tereny na peryferiach przy lepszym skomunikowaniu uzyskają większą wartość rynkową i przyniosą większy zysk miastu.

Wrocław to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Ceny gruntów i nieruchomości stają się coraz wyższe. Wielu deweloperów buduje w mieście i poza nim. Nowe inwestycje, droższe kupują coraz bardziej wymagający klienci. Na chwilę obecną nieliczni decydują się na inwestycję w „dziurę w ziemi”. Współczesny deweloper powinien dysponować środkami umożliwiającymi wybudowanie nieruchomości w standardzie zadowalającym potencjalnych lub docelowych klientów. Dobre wrażenie przy kupnie nie oznacza solidnego wykonania inwestycji. „Wymuskane” na pozór mieszkania często okazują się trefne.

Nim podpiszemy protokół odbioru mieszkania, musimy je gruntownie obejrzeć. Bardzo dokładnie. Najlepiej ze znajomą osobą z branży budowlanej – najnowszy artykuł. Wzory pism z zakresu budownictwa pomogą przejście przez ten temat. Wartościowe rady na ten temat można znaleźć na przykład w internecie. Interesujące projekty domów i nie tylko mieszczą się w serwisie budowlanym Projektoskop.

Są tutaj gotowe projekty domów stworzone przez profesjonalne firmy projektowe. Baza zawiera przykładowodomy parterowe, projekty małych domów jednorodzinnych czy projekty domów nowoczesnych. Każdy, kto szuka koncepcji na swój upragniony projekt domu, wynajdzie coś dla siebie.

Nie wolno nam podpisywać protokołu, mając uwagi do jakości wykonania. Inwestor bojąc się odszkodowania za przekroczenie terminu szybciej usunie usterki, niż później z tytułu gwarancji czy rękojmi. Oczekując na odbiór techniczny mieszkania od dewelopera powinniśmy przygotować się na to, że dowiemy się o nim z niewielkim wyprzedzeniem. W trakcie odbioru będziemy poganiani, a każda nasza uwaga, będzie zbywana, że tak musi być, że się nie znamy, albo że jutro będzie fachowiec, który to zrobi. Na koniec deweloper będzie nas z całą swoją mocą namawiał do podpisania dokumentów, obiecując w zamian szybkie usunięcie usterek. W rzeczywistości na te poprawki będziemy czekać miesiącami, a w najgorszym wypadku nie doczekamy się ich wcale. W prawdzie protokół odbioru mieszkania zawiera pozycję, w której można wpisać zauważone usterki, jednak lepiej poczekać, aż wszystko będzie ok.

Odbiór dotyczy także jakości wylania schodów i konstrukcji dachu – szczególnie w przypadku kupna gotowego domu w stanie surowym bądź „pod klucz”.

puste mieszkanie

Autor: Gunnar Grimnes
Źródło: http://www.flickr.com

Schody – sprawdź tutaj – to niezwykle ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość kosztowna, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór właściwych schodów. schody (zobacz pod tym linkiem) żelbetowe niosą ze sobą wiele zalet. Jedną z nich na pewno jest możliwość korzystania z nich w czasie budowy. Realizowany w jej czasie projekt schodów, będzie wiązał się z mniejszymi kosztami, niż gdybyśmy chcieli wykonać je w czasie późniejszym.

Ochrania budynek przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Abyśmy mogli cieszyć się naszym dachem przez wiele lat, ważna jest konstrukcja, a nie wybierane z taką dbałością o kształt i kolor pokrycie dachowe. To ona no swoich „barkach” niesie cały ciężar dachu i współpracuje zresztą budynku. W przypadku budownictwa jednorodzinnego stosuje się konstrukcje dachowe z drewna. Na jej rodzaj wpływ ma typ dachu, pochylenie połaci dachowej, a także jej rozpiętość.

W przypadku odbioru mieszkania na poddaszu trzeba zwrócić uwagę czy nie ma wilgoci. Jeśli zauważymy śliskie, błyszczące lub ciemniejsze miejsca to mamy duży problem. Bez względu na to czy woda pochodzi z przeciekania dachu czy stania wody pomiędzy płytami, należy w tym miejscu skuć tynk, pozbyć się wody, wysuszyć i ponownie otynkować i pomalować sufit.

Nigdy nie podpisujmy się pod protokołem w którym widnieje klauzula, że po podpisaniu deweloper nie będzie przyjmował reklamacji na usterki inne, niż te wypisane w protokole. Co prawda nie ma on prawa wprowadzić takiego zapisu, jednak gdybyśmy to podpisali, tym samym stracilibyśmy możliwość zgłoszenia w ramach rękojmi usterek zauważonych podczas prac wykończeniowych.

Jeśli jesteśmy urodzeni pod szczęśliwą gwiazdą, może nam się przydarzyć, że budowa zakończy się jednak w terminie, a usterek nie będzie. Wtedy pozostaje nam tylko zaprosić znajomych na parapetówę, powstrzymując się może jedynie od rozbijania szampana o nasze gładkie i proste ściany salonu.