Pozwolenie na zbudowanie

konstrukcja garażu bez względu na jego powierzchnię wymaga pozwolenia. Nie mają również wpływu jego budowa, ani tworzywo, z jakiego zostanie wykonany.

droga

Autor: Maurice Velati
Źródło: http://www.flickr.com
zainstalowana pompa ciepła

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com
poddasze

Autor: INDECO
Źródło: INDECO

W tym roku po raz kolejny wprowadzono zmiany w prawie budowlanym. Dzięki nim pozwolenia na budowanie zostały w części złagodzone, przede wszystkim w wypadku mniejszych inwestycji, bądź prac powiązanych z rekonstrukcją większych obiektów.
Jeśli przewidujemy zbudowanie garażu wolno stojącego, konieczne będzie wyłącznie zgłoszenie zamysłu jego sporządzenia, jeżeli obszar zabudowy nie przekroczy 35m2, okaże się to budynek parterowy i nie będzie ich więcej niż dwa na każde 500m2 przestrzeni parceli. Przy niespełnieniu choćby jednego z tych wymogów, budowanie garażu niezbędne będzie pozwolenie na budowę garażu. W wypadku garażu stanowiącego dobudowanie do istniejącego obiektu mieszkalnego na dobre z nim zespolonego, konieczne może być wykonanie całej dokumentacji, jak przy pozwoleniu na zbudowanie.

Jeżeli nie masz pewności, czy umieszczone na tej witrynie informacje są dość precyzyjne, to zobacz źródło (http://maragency.pl/kategoria/zbiorniki-podziemne/pehd/41), które użyto do zredagowania tego tekstu.

Pamiętajmy, że przestrzeń zabudowy oblicza się po obrzeżnym konturze ścian obiektu, jest ona zatem obszerniejsza od nawierzchni użytkowej.

W przypadku wiaty garażowej formalności wyglądają trochę inaczej. Opuszczona pozostała tutaj bowiem procedura zameldowania zamysłu budowy.

Niezależnie od tego, czy wymagane jest zezwolenie na budowę, zgłoszenie, czy też nie obowiązują jakiekolwiek formalności, nieodzowne jest zachowanie zarządzeń wynikających z zarządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budowle i ich usytuowanie. W szczególności odnosi się to do minimalnych odległości tych obiektów od obrzeży parceli sąsiedniej.