Nie płać więcej za ogrzewanie domu – spójrz, co możesz zmodyfikować

Każdy Polak marzy o swoim domu. Trzeba jednak przyznać, że nie każdy jeden może sobie na to pozwolić. Działki budowlane nie są tanie. I to bez znaczenia, czy dom miałby zostać wybudowany w wojewódzkim mieście (Wrocławiu czy Szczecinie), mniejszym (Kalisz czy Siedlce), czy zupełnie maleńkiej mieścinie.

wentylacja

Autor: Zehnder Polska Sp. z o.o.
Źródło: Zehnder Polska Sp. z o.o.
Gdy jednak już podejmiemy ten krok, należy zdawać sobie sprawę, co jest ważne. Przeważnie stawiając dom, staramy się, by był niezwykle szczelny i właściwie ocieplony. Większość z nas myśli, że tego typu działanie jest doskonałe – panuje ciepło, płacimy mniejsze kwoty za rachunki. Niestety to mylne twierdzenie. W domu, do którego nie dostaje się konkretna ilość zewnętrznego powietrza, zapełnia się wilgocią i grzybem. Na oknach pojawia się woda, na ścianach ciemnieją plamy. Nie jest to zdrowe. Co zatem można zrobić?

’Rekuperacja Wrocław’, czyli wybieramy systemy

Jeśli jesteście obywatelami stolicy Dolnego Śląska, wpiszcie w laptopie ‘rekuperacja wrocław’ (rekuperacja z wrocławia). Pokaże się lista przedsiębiorstw, które proponują system wentylacji (wentylacja wrocław – dodatkowe informacje) z odzyskiem ciepła. Na czym to polega? Budując dom (sprawdź więcej) należy prawidłowo umiejscowić kanały wentylacyjne, które będą podpięte pod rekuperator. To sprawi, że w naszym domostwie będzie skuteczna wymiana powietrza, które zostanie pobrane z zewnątrz (chłodne) i wdmuchiwane w określone wnętrza. W tym samy czasie stare będzie usuwane z innego.

Dla przykładu – wdmuchiwane do sypialni, a wydmuchiwane z kuchni. Co ważne – w momencie przesyłania powietrza, chłodniejsze jest podgrzewane przez ciepłe. Dzięki temu odzyskuje się i raz jeszcze wykorzystuje ciepłe powietrze, które przy standardowej wentylacji (otwieranie okna), by uciekło. Choć system wydaje się skomplikowany, w rzeczywistości taki nie bywa. Także jego użytkowanie nie jest zwrotnie drogie. System zużywa niewiele energii. A co jednoznaczne sakiewka się nie czyści do cna. Jeśli zatem macie w planach rozpocząć budowę domu, pomyślcie zawczasu o rekuperacji. Unikniecie nadmiernego problemu pleśni, a także zaoszczędzicie na rachunkach.