Jak przebiega rozwód? Jakie tematy są podejmowane? O czym trzeba wiedzieć?

Rozwód to pewnie jedna z gorszych chwil w życiu, chociaż dla wielu może być sposobem na uwolnienie się z nieudanego, nieszczęśliwego związku. Sporo osób nie decyduje się na wzięcie rozwodu ze względu na stres jaki temu towarzyszy oraz niezrozumienie wszystkich procedur. W poniższym tekście postaramy się objaśnić, jak przebiegają związane z tym procedury.

Rozwody zdarzają się wszędzie, w wielu miejscach także możemy liczyć na pomoc, jak rozwód Rzeszów. Po pierwsze warto wiedzieć, że postępowanie sądowe o orzeczenie rozwodu wymaga osobistego zaangażowania . Znaczy to, że nie istnieje możliwość, żeby rozwodu domagał się przedstawiciel ustawowy którejś ze stron, czy prokurator. Orzeczenie rozwodu może nastąpić jedynie po przeprowadzeniu procesu w sądzie.

sąd

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com

Ma to związek z faktem, że dopiero po złożeniu przez którejś ze stron pozwu, sąd jest w stanie rozpocząć rozstrzygać sprawę.

W tego typu procesie jeden z małżonków wnosi pozew o rozwód, konieczne jest w związku z tym by wskazać, że miał miejsce trwały, nieodwracalny i pełny rozkład pożycia na płaszczyźnie uczuciowej, fizycznej, a także ekonomicznej. Sąd pobierze od nas stałą opłatę, jakiej wysokość wynosi 600 złotych.

Wejdź na naszą stronę. Masz szansę przejrzeć na niej nowe zajmujące posty. Zatem kliknij, aby zobaczyć źródło (https://www.kancelariapp.pl/) wiadomości na ten temat.

Dobra rada: gdy nakleimy od razu znaczki urzędowe na pozwie rozwodowym, to nasza sprawa będzie szybciej rozpatrywana. Dodatkowe opłaty również mogą się pojawić, ale są związane bardziej z dochodzeniem alimentów, dzieleniem nieruchomości czy rozdziałem majątku. Sąd rozpatruje sprawę na rozprawie, natomiast może być ich więcej aniżeli tylko jedna. Przesłuchiwanie małżonków to obowiązek sądu. W tego typu procesu dwie strony mogą zgłaszać wszelkie dowody. Jednocześnie można prosić sąd o wzięcie pod uwagę dowodów, jakie wnoszą do rozprawy świadkowie, dokumenty albo biegli.

Niestety zdarza się, że małżonkowie chcą w tego typu sprawie o rozwód wykorzystać swoje dzieci. Warto jednakże pamiętać, iż w charakterze świadka nie mogą zostać przesłuchiwani małoletni, jacy nie mają jeszcze trzynastu lat. Jeśli chodzi o małoletnich, którzy są dziećmi lub wnukami stron, ten wiek wynosi siedemnaście lat. W trakcie procesu sąd może przesunąć sprawę do postępowania mediacyjnego, jeżeli stwierdzi, że są szanse na ratowanie małżeństwa. Identycznie może to wyglądać, jeśli chcemy załatwić trudne kwestie między małżonkami, które dotyczą zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów albo sposobów sprawowania władzy rodzicielskiej. W razie problemów można zaczerpnąć porady specjalisty, na przykład radca prawny Rzeszów.