Trend na czarne pokrycie dachu

Już nie kolory czerwieni, nie dachy zielone lecz czarny wiedzie prym wśród barw dachówek wybieranych przez krajowych inwestorów. Czarne dachy są bowiem ogromnie efektowne – wyraźnie podkreślają bryłę budowli. Czarny dach umożliwia stworzenie minimalistycznego, nowoczesnego stylu budynku, nawet jeżeli postawiliśmy na klasyczny projekt domu. Stawiając na czarny dach, pomyśl zawczasu o właściwej termoizolacji, jaka uchroni poddasze przed nadmiernym nagrzaniem w parne dnie.

droga do domu

Autor: oatsy40
Źródło: http://www.flickr.com
W ostatnich latach czerń stała się elementem powszedniego pejzażu krajowych osiedli i domków wolnostojących. Z awangardy przeszła do mainstreamu, w czym znaczną zasługę mają producenci dachówek z betonu i ceramicznych, proponujący coraz bogatsze dodatki w odcieniu czarnym. Czarny – niczym sukienka „mała czarna” – za każdym razem przykuwa wzrok, instynktownie odbieramy ją jako synonim elegancji, prostoty, niezłego gustu. Tę tendencję zauważyli już pewien czas temu dacharze, wedle których ciemna dachówka jest hitem pośród inwestorów. Warto zauważyć, że domy z czarnymi dachami najlepiej prezentują się na otwartych przestrzeniach, eksponując całą bryłę domu. Coraz to sporzej ludzi pragnie posiadać budynek w nowoczesnym stylu, do którego czerń niebywale pasuje jak też podkreśla jego charakter.

Warto pamiętać, iż czarny kolor w wyższym stopniu pochłania światło – w efekcie zimą zyskamy ponadprogramowe „docieplenie”, latem zaś można czuć podniesienie temperatury na mansardzie – o ile nie zadbamy o termoizolację dachu na etapie konstrukcji.

Gdy chciałbyś zgłębić więcej, odkryj kluczowy link na omówiony zagadnienie. Ukażemy Ci atrakcyjne dane!

Za termoizolację dachu w najogromniejszej mierze odpowiada surowiec izolacyjny – przeważnie jest to wełna mineralna ewentualnie wełna szklana. Jej właściwie grubą warstwę układa się pomiędzy krokwiami, pod membraną dachową, i obudowuje od środka dla przykładu płytą gipsowo-kartonową.odnośnik stabilizacja gruntu stabilizacja gruntu/J]

kładzenie dachu

Autor: Donna & Andrew
Źródło: http://www.flickr.com
Drugim efektywnym sposobem na zabezpieczenie poddasza przed przesadnym nagrzewaniem może być zastosowanie membrany z warstwą refleksyjną. Taka paroprzepuszczalna błona, dzięki swojej powłoce refleksyjnej odbijającej do 83% ciepła promieni słonecznych pozwala obniżyć temperaturę na mansardzie nawet o 3 stopnie w duszne dnie. Potrzebne będą również kształtki styropianowe, które pomocne będą przy niwelowaniu tak zwanych cieplnych mostków.