Jaka jest rola muzyki w filmach, multimediach i reklamie, w jaki sposób można całkowicie legalnie wykorzystywać utwory muzyczne.

Muzyka jest tak naprawdę wszędzie obecna wokół nas, w zasadzie na okrągło da się jej słuchać w każdej stacji radiowej. Pełni również bardzo ważną rolę w reklamie, wręcz można wręcz powiedzieć, że niektóre reklamowe spoty są popularne właśnie dzięki perfekcyjne dobranej muzyce.

czarno-biała gitara

Autor: Kay Lammers
Źródło: http://www.flickr.com
W praktyce niedużo jest reklam, które są pozbawione zupełnie muzyki, zdecydowana ich większość posiada jakiś muzyczny podkład. Czasami jest on tylko uzupełnieniem wizualnego przekazu, a niekiedy jest jednym z najważniejszych elementów takiej reklamy. Specjaliści od marketingu i promocji często wykorzystują popularne utwory muzyczne, wręcz przeboje z pierwszych miejsc list przebojów, a niekiedy muzyka jest komponowana całkowicie od nowa, ściśle na potrzeby danej reklamy. Pamiętać jednak należy o tym, że wykorzystanie nagranych przez kogoś utworów może się wiązać, i przeważnie się wiąże, z obowiązkiem poniesienia określonych opłat.

Inne, również niezwykle zajmujące szczegółowe omówienie (https://www.hjl-partner.pl/) opisywanego tematu odnajdziesz tu. Zobacz koniecznie a z pewnością nie będziesz żałować!

Niekiedy podpisywane są osobne umowy, w których ustala się opłaty, a czasami wykorzystuje się piosenki dostępne w bankach muzyki.

Takie banki są bardzo chętnie używane przez producentów reklamowych, multimedialnych i filmowych. Ich dużym plusem jest sposób licencjonowania, w większości z nich płaci się jednorazową opłatę za licencję i w dalszej kolejności można w dowolny, oczywiście określony w licencji sposób wykorzystywać dany utwór.

Oferta piosenek w bankach muzyki cały czas się zwiększa, może wózek gastronomiczny najnowszych hitów się tam nie znajdzie, lecz już tych starszych jest dość dużo. W dużych krajowych bankach dostępnych jest już nawet po kilkadziesiąt tysięcy utworów, więc wytwórcy filmów i reklam mają w czym wybierać. Ostatnio powstają także serwisy które oferują utwory i piosenki bez ponoszenia żadnych opłat, tego typu bank muzyki za darmo również daje możliwość korzystania z oferowanych utworów całkowicie legalnie. My możemy polecić bank Royalty Free Heaven. Dzięki bankom muzyki, czy to płatnym, czy darmowym, znacznie łatwiej jest robić różne podkłady filmowe oraz reklamy, bo można szybko i w pełni legalnie wyszukać odpowiednie utwory.