Rynek nieruchomości w Polsce – dlaczego młodzi ludzie znajdują się w bardzo trudnej sytuacji?

Posiadanie własnego mieszkania, również niewielkiego, daje wrażenie bezpieczeństwa. Lokale wynajmowane zawsze należą do innej osoby – właściciel w sumie z dnia na dzień może wypowiedzieć umowę, zakazać dokonywania wszystkich zmian w wystroju bądź posiadania zwierząt. Podsumowując – nigdy nie jest się u siebie. Kupienie mieszkania jest więc rzecz jasna jedną z najistotniejszych decyzji w życiu. Trzeba mieć to na względzie. Jak w takim razie przedstawia się rynek mieszkaniowy w Polsce?

mieszkanie od dewelopera

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety, mieszkania są faktycznie drogie, przede wszystkim w dużych miastach, gdzie popyt na tego rodzaju lokale jest duży, gdyż zdecydowana większość Polaków przenosi się do miast ze wsi, czy to do pracy, czy do szkoły. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się przeważnie mieszkania niewielkie, przykładowo kawalerki Wrocław (atrakcyjne oferty), jako że ich ceny są najniższe, a sporo osób, zamierzając zakupić własne M, musi starać się o kredyt hipoteczny na kilkadziesiąt lat, jaki nie tak łatwo jest otrzymać, przede wszystkim gdy nie posiada się odpowiednich zarobków i nie ma się stałej pracy. Banki w tym względzie są dzisiaj faktycznie bardzo ostrożne, dlatego niektóre osoby muszą wybierać mieszkania mniejsze, ponieważ otrzymują niewielką kwotę kredytu. Dodatkowo, warto pamiętać że nabywając mieszkanie od dewelopera (atrakcyjne mieszkania) można wziąć udział w rządowym programie pomocowym „Mieszkanie dla Młodych”. Jest to rozwiązanie dla osób, jakie nie ukończyły 35 roku życia i wybierają mieszkanie, którego wielkość oraz cena mieszczą się w ograniczeniach nałożonych przez program.

Sytuacja lokalowa młodych Polaków jest rzeczywiście zła. Zakup mieszkania wiąże się z ogromnym obciążeniem finansowym, a w czasach, kiedy dużo osób boryka się z bezrobociem albo nie ma stałej pracy, a zarobki są rzeczywiście niewielkie, otrzymanie kredytu staje się dużo trudniejszym zadaniem, gdyż banki chcą mieć gwarancję, że klient będzie oczywiście mógł spłacić własne zobowiązania. Niestety, aktualnie także osoby, które ukończyły szkołę i są pełnoletnie niejednokrotnie mieszkają z rodzicami. Zdarza się, że również osoby, które zakładając własną rodzinę nie mają alternatywy i mieszkają ze swoimi rodzicami, co nie zawsze jest satysfakcjonującym rozwiązaniem.