Alternatywne źródła energii, jakie zastosowanie ma obecnie coraz popularniejsza fotowoltaika.

Ludzie cały czas mają problemy z energią. Kopalniane surowce powoli się kończą, dlatego też coraz chętniej zaczyna się sięgać po alternatywne źródła. Coraz większą rolę mają wodne elektrownie, wykorzystujące siłę zgromadzonej wody, sporo się również stawia elektrowni wiatrowych.

Lecz oba te sposoby będą wymagać odpowiednich warunków, na przykład rzeki, którą można zatamować, czy odpowiednio długo wiejących wiatrów.

Widzisz u siebie niedosyt? Potrzebujesz więcej artykułów na zbliżony temat? Dla nas to fantastyczna nowina. Zatem kliknij w poniższy link i voila.

Naukowcy także coraz częściej spoglądają na słońce, które w końcu zapewnia życie na naszej planecie i posiada nieograniczone zasoby energii. Pojawiają się nowe technologie które pozwalają nie tylko na dużo bardziej efektywne przetwarzanie energii słonecznej na prąd elektryczny, ale również na jego gromadzenie. Bo tak naprawdę największym problemem nie jest samo wytworzenie prądu, lecz magazynowanie go w takiej postaci aby dało się go później wykorzystać. Doskonale widać to na przykładzie energii ze słońca, które świeci bowiem jedynie przez kilka do kilkunastu godzin na dzień.

panele słoneczne

Autor: Solar Farm – Solar energy power plants
Źródło: http://www.flickr.com

Dzisiaj możliwości systemów fotowoltanicznych są coraz większe, zwłaszcza że zaczęły się pojawiać nowe techniki związane z gromadzeniem prądu. Stosowane obecnie akumulatory fotowoltaiczne mają znacznie lepsze parametry, niż typowe akumulatory, przede wszystkim ze względu na charakterystykę ich działania. Akumulatory tego typu działają w dwóch cyklach, w ciągu dnia są ładowane, a gdy jest ciemno oddają zmagazynowaną energię, lecz najczęściej nie udaje im się osiągnąć całkowitego naładowania.

Takie nieduże instalacje są coraz częściej używane przez właścicieli domków jednorodzinnych. Ogniwa słoneczne można zamontować na przykład na dachu domu, a akumulatory wstawić do jakiegoś pomieszczenia, taka instalacja jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnego zasilania prądowego. Ze względu na to, że prąd magazynowany jest w akumulatorach, to nie będzie możliwości na wykorzystanie go bezpośrednio do zasilania domowych urządzeń, lecz przykładowo oświetlenie led na akumulator bardzo dobrze będzie się nadawało.