Jak kupować cztery kąty na rynku wtórnym? O czym warto pamiętać?

Zakup mieszkania to sprawa niezwykle poważna, często jedna z najbardziej kluczowych w życiu. Należy mieć na uwadze, czym korzystnie jest się kierować, jeśli planujemy zakupić nowe mieszkanie z rynku wtórnego.

landszaft - mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystko rozpoczynasz od poszukiwań najciekawszych ofert w sieci internetowej? Wpisujesz takie frazy jak „apartamenty Jastarnia sprzedaż”, „mieszkania na sprzedaż Kraków”, „mieszkania na sprzedaż Gdańsk”? To jednak nienajlepsza kolejność. Lepiej jest procedurę związaną z dążeniem do kupna lokalu mieszkalnego zacząć od oszacowania zdolności kredytowej.

Jeśli omawiana sprawa jest dla Ciebie pomocna, przeczytaj ponadto więcej szczegółów w ofercie tutaj – te wiadomości również nie powinny pozostać niezauważone!

Jeśli bowiem wyjdzie na jaw, że po czasochłonnych i intensywnych poszukiwaniach znajdziemy ofertę idealnie wpisującą się w nasze wymagania, będziemy rozczarowani gdy okaże się, że na to mieszkanie nie dostaniemy kredytu. Warto odwiedzić bank lub doradcę finansowego, by uzyskać wstępne oszacowanie zdolności kredytowej. W następnym etapie możemy śmiało poświęcić uwagę poszukiwaniom. Szukanie odpowiedniego lokalu mieszkalnego możemy powierzyć pośrednikowi. A jeśli zdecydujemy się na samodzielne poszukiwanie możemy przede wszystkim wykorzystać Internet. Najlepiej wykorzystać wyszukiwarki internetowe i zdecydować się na frazy typu: „apartamenty Jastarnia sprzedaż”, „mieszkanie (zobacz kliknij ten adres http://partnerzy.pl) na sprzedaż Lublin”, mieszkania na sprzedaż Gdańsk”. Przeglądajmy regularnie ogłoszenia w gazetach czy na tablicach w supermarketach.

Gdy mamy już wybrane cztery kąty, sprawdzimy, czy formalnie i od strony prawnej jest z nim wszystko ok. Konieczne jest zapoznanie się księgą wieczystą. Koniecznie musimy sprawdzić, że obecny właściciel nie ma zaległości jeśli chodzi o opłaty związane z mieszkaniem.

Jeśli mieszkanie nabywamy na kredyt, w okresie oczekiwania na kredyt, podpisujemy umowę przedwstępną – może, ale nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego, inne będą ewentualne konsekwencje w każdym przypadku w przypadku odstąpienia od kontraktu. Wraz z podpisaniem umowy przedwstępnej płacimy płacimy zaliczkę na rzecz zbywcy. Umowa przedwstępna musi zostać przedłożona bankowi, gdyż to w oparciu o nią formalnie możemy ubiegać się o pożyczkę.