Czym jest anodowanie?

Procesem anodowania nazywa się wytwarzanie powłoki tlenku na powierzchni metalu. Jest to metoda obróbki metalu, jaka cieszy się dzisiaj niezwykle ogromnym zainteresowaniem.
Zwykle, anodowanie jest stosowane do zabezpieczania powierzchni przedmiotu, ponieważ oddziałuje na jego wytrzymałość.

anodowanie aluminium śląskie

Autor: Don Graham
Źródło: http://www.flickr.com
Przesądza o wytrzymałości, którą metal wykazuje w wypadku korozji albo potencjalnych mechanicznych uszkodzeń. Ponadto, anodowanie może mieć też charakter zdobniczy, bowiem pozwala na otrzymanie warstewki w wybranym kolorze. Niemałe znaczenie ma również uzyskana faktura powierzchni.

Wejdź na ten odnośnik, a przekonasz się, że znajdujące się tam wpisy z www zaintrygują te osoby, które zafrapowane są analizowaną tutaj tematyką.

Proces jest dodatkowo niezwykle ważny dla wytwórczości kondensatorów, bo umożliwia Wyposażenie aluminiowej folii w odpowiednią powłokę posiadającą charakter izolacyjny. Generalnie rozróżnia się III rodzaje anodowania. W wariancie I, warstwa tlenku powstaje poprzez zastosowanie roztworu składającego się z kwasu chromowego. Rodzaj II wykorzystuje kwas siarkowy. Będzie on również podstawą III typu anodowania, z tą różnicą, że w owym przypadku nieodzowne będzie jego wyższe stężenie.

Plac budowy

Autor: Luis Romero
Źródło: http://www.flickr.com
Pewną z podstawowych usług, jakie odnajdziemy przez wystukanie hasła anodowanie aluminium śląskie w wyszukiwarce internetowej, jest anodowanie aluminium oraz stopów tego metalu. Dzięki temu zabiegowi, na powierzchni metalu powstaje warstwa tlenku charakteryzująca się perfekcyjną grubością. Jej uzyskanie nie byłoby możliwe w warunkach naturalnych. Pierwszym etapem jest odtłuszczenie oraz płukanie surowca.

Następnie, przeprowadzane jest tzw. trawienie metalu albo polerowanie (zobacz polerowanie blach) elektrochemiczne. Wybór stosownej metody będzie uzależniony od tego, jaki rezultat końcowy jest oczekiwany.