Jak kupić dom lub mieszkanie? – informacje praktyczne

Odkryłeś dom czy też mieszkanie swych marzeń na wtórnym rynku? Radzimy, na co warto kierować uwagę jeszcze przed kupnem, ażeby potem nie żałować, a także w jaki sposób dopiąć wszelkich formalności.

Rozpocznij od obadania internetu, wbijając w przeszukiwarkę dla przykładu: domy Bydgoszcz. Potem obejrzyj dom (nasza strona) „na żywo”. Przed kupnem mieszkania bądź domu warto przeznaczyć troszeczkę czasu na sprawdzenie jego prawnego stanu. Pozwoli to nam ustrzec się potencjalnych nieprzyjemności a także kłopotów. Koniecznie sprawdź księgę wieczystą – nawet jeżeli sprzedający zaprezentuje nam wypis z księgi, powinniśmy osobiście przejrzeć ją w Wydziale Ksiąg Wieczystych . Z niej możemy dowiedzieć się kto jest właścicielem nieruchomości, jak też czy nieruchomość nie jest zadłużona albo obarczona hipoteką.

ceny

Autor: LARS
Źródło: LARS
domy bydgoszcz

Autor: Purmo
Źródło: Purmo
Nim zaczniemy załatwiać jakiekolwiek formalności oraz ubiegać się o kredyt w banku, trzeba dokładnie obejrzeć dom (zobacz mocowanie kotwy), jaki pragniemy kupić. Jeśli w pobliżu znajdują się pola, łąki oraz lasy, warto też obadać stan zagospodarowania przestrzennego. Może tak być, iż w przyszłości, zamiast urokliwej okolicy, będziemy mieli w sąsiedztwie kłopotliwy węzeł komunikacyjny bądź piaskarnię. A to o wiele obniża wartość nieruchomości. Nadzwyczaj istotny będzie stan techniczny domu. Jeśli nie znamy się na technologii stawiania domów, warto na pierwszy rekonesans wyruszyć z zaufanym fachowcem, na którego opinii możemy polegać.

Kupując budynek na rynku wtórnym trzeba liczyć się z tym, że domek nosi ślady eksploatacji czy też wymaga remontu. Budynki na rynku pierwotnym, szczególnie te w stanie surowym, musimy będzie wykończyć, a to również wiąże się z dodatkowymi nakładami pieniężnymi.